medya sensin, paylaş!

Eymir Gölü Yakınına Yapılması Planlanan Otel Projesi'ne Dur Demek için Çalışmalar Başladı

Ankara - Gölbaşı Özel Çevre Koruma Alanı içerisinde yer alan ve Eymir Gölü girişine 150 metre mesafedeki bölgeye bir otel yapılacağı iddiaları başta ODTÜ Kamuoyu olmak üzere, yaşadıkları kente ve çevresine duyarlı Ankaralıları harekete geçirdi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün Eymir Gölü sınırlarında yapılaşmanın önünü açan planı onaylamasıyla birlikte, çevre hakkını savunan Ankaralılar da harekete geçti.

Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği, Ankara’nın Eymir’i Platformu ve ODTÜlü öğrencilerin oluşturduğu bir grup otel inşaatının yapılması planlanan alanda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın Açıklamasını, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu okudu. "Biz bu işi durduracağız, ondan eminiz" diyerek konuşmasına başlayan Bozoğlu, açıklamasında “Ankara’nın Mogan ile birlikte en önemli doğal gölü olan Eymir gölü elimizden alınmak isteniyor. Eymir Gölü’ne 150 metre mesafede yapılması planlanan otel projesi hayata geçtiği takdirde Eymir Gölü ve ODTÜ Ormanı tehdit altına girecektir. Eymir Ankaralılarındır. Bu yüzden Eymir’i savunuyor ve sahip çıkıyoruz. Eymir’i tehdit edecek projelerin ardındaki şirketleri tanıyor ve uyarıyoruz. Bakanlıktan Ankara’nın doğal yaşamını savunmak üzere harekete geçmesini ve Eymir’in yapılaşmaya açılmasını önleyerek, Eymir Gölü etrafında ağaçlandırma çalışmalarını acilen başlatmasını ve görevini yerine getirmesini istiyoruz." dedi.

Ankara'nın Eymiri grubundan, öğretim üyesi Seven Ağır ve ODTÜ Öğrencileri ile Mezunlar Derneği de, süreçte bundan sonra nelerin olmasını beklediklerini anlatırken, Eymir betonlaşırsa bunun kaçınılmaz sonuçlarının olacağını bildirdiler.

Eymir Gölü'ne yapılacak olan otel projesi için düzenlenecek halkın katılımı toplantısı, 7 Ocak 2015 tarihinde yapılacak. Toplantının yeri ve saati ise henüz açıklanmazken; bu toplantıya yoğun katılım, eko-aktivistler için otel inşaatını başlamadan bitirmek için kritik bir adım olarak görülüyor.