medya sensin, paylaş!

Evet! Erkekler kötüleşiyor...

Bu haksızlık değil mi bize?Neden kadınlar yaş aldıkça daha iyi görünmelerine rağmen, erkekler kötüleşiyor?

Facebook hikayesi yeni patladığında biz de ilkokul-lise-mahalle-yazlık-köye başı- yurdum insanı, her kim olursan ol arkadaşlıkları bahanesiyle eski tanıdıklarla birkaç kere bir araya gelme fırsatına sahip olmuştuk. Bu toplantılara katılmasak bile hemen sosyal ortamda paylaşılan resimleri ister istemez görmüştük.

Şimdi aradan epey zaman geçti ve instagram, şu bu bir sürü daha şey çıktı ortaya kızlı erkekli resimleri görebilmemiz için…

Bir yere yeri gelmişken bütün herkesten ricam, lütfen sosyal ortamlara koyduğunuz resimlere dikkat edin. Kendinizin, yanınızdaki diğer insanların, ortamın, mümkünse arka planın bile güzel olmasına dikkat edin. Gece çekilen resimlerde dişlerde mönü detaylarını görmek, içtiğin şarabın tonunu dilinde taşımak, çok eğlenen yamulmuş gözler, buruşmuş elbiselerle inanın hiçbir resim bakılası olmuyor. Böyle resimlerde sizi etiketlemelerine de izin vermeyin, ya da resmi görecekleri sınırlayın, bişey yapın…

Neyse, konumuza dönelim…

Resimlerde kendi jenerasyonum insanlara baktığımda kadınların gerçekten hoş, bakımlı, dikkate değer şekilde iye gitmiş olarak görüyorum. Hepsi benim kadar iyiye gitmese de, geçmişlerine nazaran başarılılar. Şöyle de bir gerçek var ki kıyaslama yaptığım bizim gençliğimiz 80’lerdi ve o zamanlarda bir kızın güzel olması tamamen doğuştan gelmesi şeklinde mümkün olabilirdi. Aksi takdirde giyim, makyaj ve saçla güzelleşmek pek mümkün değildi. Her ne kadar 80 kılıklarını sevsem de şimdi onları dengeli ve bilinçli kullanacak estetik eğitime sahibim ancak. O zamanlarda abarttıkça abartıyorduk…

Evet, kadınların çoğu kilo vermiş. Bir kısmı da almış. Ama alan da bir şekilde şık, makul giyinmeyi öğrenmiş. Tabi normal bir buluşma olduğu için de abartmaları gereken bir ortam da yoktu doğruya doğru. Yine de her yerin karlarla kaplı olduğu ağır bir Perşembe akşamüstü 18-20 arasında bir dükkanda gerçekleşecek zarif bir kokteyle düğüne gider gibi gelen insanları da görünce kimsede yer zaman adabı kalmamış olabileceğini de düşünüyorsun tabii ki. Sonuçta yerine göre giyinmek şıklığın ilk kuralı değil midir?

Evet, gelelim eski arkadaşların görüntü detaylarına…

Abartılı saçı ve makyaj yok. Bazı kişiler var ki o zamanlarda bile kendine has tarzları vardı, onlar hala aynı tarzlarına devam etmiş durumdalar. Botoksa ya da değişik operasyonlara başlayanlar var. Aklı ve imkanı olanlar memelerini yaptırmış, takdir edilir. Yüzle oynaşmaktan daha akıllıca vücutla başlamak. Nasıl olsa bir kere vücudunuza estetik değdi mi, devamı gelecektir.

Çok azında körlerle sağırların birbirini ağırladığı bazı magazin dergilerinde görünen “aynılaşma” belirtileri var. Dudak – kaş ve elmacık kemiklerine dikkat!!!

Fakat erkeklere baktığımda (keza bu gözlemim facebook resimlerinin genelinde de var) onların gerçekten değiştiklerini, çok azının iyi yaşlandığını görüyorum. Bir kere çoğu göbeklenmiş. Yıllar sonra gördüğüm göbeklenmeyen erkek arkadaşlarım da bekar olanlar. Oysa belli bir seviyenin üstündeki kadınlar için medeni durum artık fark etmiyor. Evlenip kendini salan kadın tipi neyse ki yakın çevremde yok. Ama kendini bırakan erkekler daha fazla. Saçları dökülenleri saymıyorum çünkü o başka bir durum. Kimse saç ektirmek durumunda değil, ayrıca kimisine de kellik yakışıyor. İstanbul genelinde son derece vahimleşen erkek giyim trendleri ve seçilen modellerin zevksizliğinin yanı sıra ilerleyen yaş erkeklerin giyiminde ilgisizlik de göze çarpmakta. İnanır mısınız bazı resimlerinden tanıyamadığım ve bunu dile getirdiğim, ama onları arkadaş olarak eklemeyi kabil etmem için kim olduklarını hatırlattıkları zaman da yerin dibine girdiğim eskiler bile oldu.

Nitekim biraz araştırdım. Türkiye’de erkeklerin estetik durumunu soruşturdum. Kesinlikle eskiye nazaran ciddi bir artış olduğunu öğrendim. Saç ektirme ve bazı istenmeyen tüylerin lazerle ihmalini içerek tüy sorununu bir kenara bırakırsak burun yaptırmak ilk sırada. Bunun yanı sıra liposakşın da ciddi ölçüde artmış durumda. Ki bunun içine jinekomasti (erkek göğüslerinin de kadın gibi büyümesi) sorununu da ekleyebiliriz. O da bir sağlık sorunu bence. Çoğu gizli yapılsa da… Ve tabii ufaktan dolgu, botoks gibi yüzüyle uğraşan bakımlı beylerimiz de var artık.

Üzgünüm ama artık yaşlandıkça koy veren kadınlar yok.

Lütfen yıllar öncesinin geyiğine devam etmesin kimse.

Hakkını veren kadının arkasında olun!

Ona göre...