medya sensin, paylaş!

 Erdoğan İçin Köln’de Olağanüstü Hal

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan henüz tek kelime etmedi, ama Almanya’da günlerdir bugün Köln’de yapacağı konuşma tartışılıyor. Erdoğan’ın gelip gelmeyeceği, gelirse neler söyleyeceği hem Alman politikacılarını, hem medyasını hem de kamuoyunu yakından meşgul ediyor.

Bugün Köln Lanxess Arena’da yaklaşık 20 bin kişiye hitap edecek olan Başbakan Erdoğan’ı izlemek üzere yaklaşık 150 medya kuruluşunun akredite olduğu bildirildi. Bir çok Alman televizyon kanalı da canlı bağlantılar veya yerinden canlı yayınlar yapacak. Erdoğan’ı izlemeye ise Almanya çapından Türkiye kökenli vatandaşların geleceği bildiriliyor. Ayrıca yakın ülkeler olan Hollanda ve Belçika’dan da katılım olması tahmin ediliyor.

Erdoğan‘ın ziyareti öncesinde Köln’de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, zira bugün „Hoşgörüsüzlüğe Karşı Mücadele İçin Bisiklet“ turu da yapıldığından kentte bir çok cadde trafiğe kapatıldı. Polis, Erdoğan taraftarı gruplarla karşıt grupların karşılaşmasını engellemek için de protestocu gruplara Ren Nehri’nin sol tarafındaki Ebertplatz Meydanı’nda miting yapmasını önerdi. Buraya saat 11.00’dan itibaren gelmeye başlayacak grupların öncülüğünü Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu yapıyor. Onu, Almanya Sol Parti’si, Almanya Devrimci İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele dernekleri, STK’lar, kadın kuruluşları ve çok sayıda göçmen kuruluşları da destekliyor. Protesto gösterisine Yeşiller Partisi’nin Köln Federal Parlamento Milletvekili Volker Beck, Sol Parti Göç Politikaları Sözcüsü Sevim Dağdelen ve Sosyal Demokrat Parti Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu Milletvekili Serdar Yüksel de katılacak.

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, Başbakan’ın Şubat ayında Merkel ile yaptığı görüşmeden kısa sonra kesinleşen bu buluşmayı protesto edeceğini uzun süre önce açıklamıştı. Ancak, Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’deki düşünce ve basın özgürlüğü ihlalleri ile yargının bağımsızlığı konusundaki eleştirilerine Almanya Cumhurbaşkanı’nın „Ali’siz Alevilerin dolduruşuna geldiği“ yönündeki iması eklenince eleştirel sesler daha da yükseldi. Erdoğan’ın Gauck için „Kendini hala papaz sanıyor“ demesi Alman politikacılardan medyaya ve sivil toplum kuruluşlarına kadar aşırı tepkiye neden oldu. Erdoğan’ın bu açıklaması Almanya Cumhurbaşkanı’nı bir devlet adamı olarak değil, sıradan birine indirgemesi şeklinde yorumlandı ve bunun üzerine Almanya’da Başbakan Erdoğan karşıtı partilerüstü bir birlik oluştu adeta. Bu durum, Erdoğan’ın Köln ziyareti yaklaştıkça sert bir tavıra dönüştü.

Yeşiller Partisi Eşbaşbaşkanı Cem Özdemir, Gauck’un Almanya’da yaşayan 3 milyon Türkiye kökenlinin de cumhurbaşkanı olduğuna vurgu yaptı ve görev süresinin bitmesine uzun süre olmasına rağmen Gauck’un ikinci bir dönem daha cumhurbaşkanlığı yapmasına sıcak bakacaklarını söyledi. Bu teklife diğer partilerden de destek geldi. Gauck’a verilen bu geniş destek Erdoğan’a karşı açık bir siyasi mesaj olarak da yorumlandı.

Soma’da meydana gelen ve 300’den fazla işçinin hayatını kaybettiği faciada Başbakan Erdoğan’ın kriz yönetimi, facia sonrasında yaptığı açıklamalar, Soma‘da bir vatandaşa tokat attığı iddiaları, müşavirlerinden Yusuf Yerkel’in bir madenciyi tekmelemesine ilişkin görüntüler Alman kamuoyunda şaşkınlıkla ve tepkiyle izlendi. Ardından Okmeydanı’nda meydana gelen gösterilerde iki kişinin yaşamını yitirmesi ve olayların arkasında Almanya’nın parmağı olduğu iddiaları başta Frankfurter Allgemeine ve Welt gazeteleri gelmek üzere bir çok medyada geniş yer buldu. Bunlar son dönemde yaptığı açıklamaları nedeniyle „Erdoğan’ın gerçeklik algısının kaybolduğu“ yönündeki yorumlarla birleşince Erdoğan’ın Köln’de yapacağı konuşmada kışkırtıcı davranmasından duyulan endişeler dile getirildi.

Başbakan Erdoğan’ın ziyareti yaklaşırken protesto eylemcisi sayısının 40 bine ulaşacağı haberleri başta Almanya Polis Sendikası gelmek üzere emniyet birimlerinde endişe yarattı. Köln Belediye Başkanı’nın Erdoğan’ın gezisini iptal etmesinden memnuniyet duyacağını belirtmesi, kentte organizasyonu yapan UETD ile Ankara tarafından tepkiyle karşılandı. Ankara’dan, „Erdoğan’ın muhatabı Merkel’dir, Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters değil“ açıklaması geldi.

Hristiyan Birlik Partisi CDU’nun Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, Soma'daki gibi bir facianın olduğu dönemde Erdoğan’ın gece gündüz kazanın sebepleriyle ilgilenmesi gerekirken, Almanya’ya gelip seçim konuşması yapmasının anlaşılmaz olduğunu söyledi ve etkinliğe katılmaktan vazgeçmesinin iyi olacağını kaydetti. Hristiyan Sosyal Birlik CSU’nun Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise daha da ileri giderek, „Soma’daki gibi bir facianın ardından Erdoğan’ın Köln‘e gelip, kendine biat gösterisi yaptırmasının korkunç olduğunu ifade etti. Scheuer, ayrıca Türkiye’deki seçimleri gördükten sonra ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Almanya’da açılacak seçim lokallerine uluslararası gözlemci gerekli olduğunu söyledi.

Artan eleştirel seslerden sonra önceki gün Başbakan Angela Merkel, sözcüsü Steffen Seibert üzerinden Erdoğan’ın Köln’e gelmesi konusunda Federal Hükümet‘in sorun görmediğini iletti ve „Hoşgelir“ diye konuştu. Dün ise Merkel, Pfälzischer Merkur ve Saarbrücker Zeitung gazetelerine verdiği demeçte, Türkiye’de polisin gösterilere ve göstericilere sert müdahalesinden, internet ve sosyal medyadaki kısıtlamalardan ve Hristiyanların durumundan endişeli olduğunu ifade etti. Bu arada Erdoğan’ın Türkiye’de ekonomik başarılara da imza attığını ifade eden Merkel, Köln’de durumun hassasiyetine uygun ve sorumluluk bilinciyle konuşmasının iyi olacağını söyledi.

Almanya’da artan eleştiriler üzerine, Başbakan Erdoğan’ın Köln konuşmasını organize eden Almanya Türk Demokratlar Birliği UETD, Soma'daki facia nedeniyle etkinliğin eğlence bölümün iptal edildiğini duyurdu ve bunun bir seçim konuşması değil, UETD’nin 10‘uncu yıl buluşması olduğunu tekrarladı.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını bugün akşam saatlerinde yapması bekleniyor. Başnbakan’ı protesto eden grupların eylemi ise saat 13.00‘te düzenleniyor. Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını yapacağı yerden 3 km ötede gösteri yapacak olan ProKöln adlı neonazi grup ise genelde gösterilerinde sayıca 50-100 kişiyi aşmadığı için tehlike arzetmiyor.

****

Soldaki pembe ve mavi noktalarda Erdoğan karşıtı gruplar toplanıp mavi ok yönünde yürüyecekler

Embedded image permalink

@topcuelmas