medya sensin, paylaş!

Dünyayı İkiye Bölen Bu Elbise Sizce Ne Renk?

Tuba Edman - New York

Arkadaş arasındaki anlaşmazlık dünyaya yayıldı, sosyal medyada yer yerinden oynadı! Fotoğraftaki elbisenin rengi hiç de gördüğünüz gibi olmayabilir


Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da fotoğraftaki elbisenin rengi üzerine binlerce yorum yapıldı. Bahsi geçen görsel, 21 yaşındaki İskoç şarkıcı Caitlin McNeill tarafından Tumblr'da yayınlandı ve sosyal medyada kıyamet koptu. Bazı kullanıcılar elbiseyi altın sarısı ve ak olarak algılarken, bazıları ise mavi ve siyah olarak görüyor.


30 YILDIR ARAŞTIRIYORUM BÖYLESİNİ GÖRMEDİM

Konuyla ilgili Wired'a yeni açıklama yapan Washington Üniversitesi renk araştırmacısı Jay Neitz “30 yıldır insanların renk algılarını araştırıyorum ve bu bu zamana kadar karşı karşıya kaldığım en radikal olay ” dediNeitz yaşanan anlaşmazlığın göz fizyolojisi ile ilgili olabileceğini belirtti . Araştırmacı insan gözünün seneler boyunca değişim geçirdiğini ifade etti ve yaşlanan kişilerin gözlerinin mavi ışığa olan duyarlılığını kaybettiğini ifade etti . Bu sebepten ötürü yaşı daha ileri olan kişilerin bu elbiseyi ak ve altın rengi olarak gördüğünü tahmin ettiğini açıklayan Neitz ancak elinde yeterli veri olmadığı için bu tezi kanıtlayamayacağını ifade etti .

PEKİ GERÇEK RENGİ NE?

Tartışmalara noktayı koyan ise dünyanın bilinen yazılım şirketlerinden Adobe oldu. Konuya ait bilgisayar yazılımından faydalanan Adobe uzmanları, elbisenin renginin mavi ve siyah olduğunu açıkladı.İnternet üzerinden de satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı.

Elbisenin rengi üzerine Twitter'da dönen tartışmalara şöhretli yıldızlar da katıldı. ABD'li reality şov yıldızı Kim Kardashian, elbiseyi altın sarısı ve ak ; rapçi eşi Kanye West ise siyah ve mavi gördü.Hürriyet ABD'li şöhretli şarkıcı Taylor Swift de "saçma olarak" nitelendirdiği tartışmaya kendini tutamayarak katıldı ve görüşünü "Açık bir biçimde mavi ve siyah" olarak dile getirdi. Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber da elbiseyi Swift gibi mavi ve siyah gördü. Oscarlı oyuncu Julianne Moore ve komedyen Mindy Kaling de elbiseyi ak ve altın rengi olarak gördüklerini açıkladı.

Elbisenin fotoğrafını paylaşan McNeill
McNeill dünyayı ikiye bölen tartışmaya ne sebepten olan fotoğrafın hikâyesini ise şu şekilde söyledi :

"İki yakın arkadaşım evlenirken gelinin annesi fotoğrafı çekip kızına gönderdi. Arkadaşım da elbiseyi nişanlısına gösterdi ve rengiyle ilgili anlaşmazlığa düştüler. Bütün arkadaşlarımız da ihtilafa fena düştü ."Sonra McNeil kabiliyet avcısı Sarah Weichel'a atfedilen Tumblr sayfasından fotoğrafı paylaşınca da sosyal medya yıkıldı.


24 SAATTE 3.5 MİLYON TWEET

Sosyal medyada nihayet bir ay içinde "dress" (elbise) kelimesi kullanılarak 7 milyon tweet atıldı. Bu tweet'lerin 3.5 milyonunun ise nihayet 24 saatte atılmış olması, söz konusu fotoğrafla ilgili tartışmaların Twitter'daki boyutunu da gözler önüne serdi.


Peki ünlüler bu elbiseyi ne renk gördü?

Taylor Swift @taylorswift13

I don't understand this odd dress debate and I feel like it's a trick somehow.
I'm confused and scared.


it's OBVIOUSLY BLUE AND BLACK

Jaden Smith @officialjaden

I'm Seeing Blue And Black, As Of Now

Kim Kardashian West ✔ @KimKardashian

What color is that dress? I see white & gold. Kanye sees black & blue, who is color blind?

Sarah Hyland @Sarah_Hyland

Guys. I've stared at this dress for 5 minutes. Like an idiot. All I see is white and gold. And a satin bolero that shouldn't be paired w/ it

Anna Kendrick ✔ @AnnaKendrick47

If that's not White and Gold the universe is falling apart. Seriously what is happening????

Ariana Grande ✔ @ArianaGrande

if one more person asks me what color i think this damn dress is