medya sensin, paylaş!

Dubai'de Gezilecek Yerler ve Dubai Gezi Rehberi

Yepyeni bir gezi notuyla karşınızdayım ! Günün rotasında, son yıllarda turizmin dünyadaki en önemli noktalarından biri haline gelen Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri var.

Dubai Gezi Rotası yazımda bahsettiğim gibi sürpriz şekilde oluşan Azerbaycan, Bakü ziyaretimin ardından bugün yepyeni bir dünyaya doğru yola koyulma vakti.

Gezi notlarım içerisinde Dubai’de gezilecek yerleri , genel şehir izlenimlerimi ve Dubai’de yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.


Dubai’ye Nasıl Gidilir ?

21 Ekim 2016 Cuma . Güne erken saatlerde Bakü’de uyanıyorum. Beni Dubai’ye götürecek uçağım saat 09.00’da kalkıyor. Önceki gün araba kiraladığımız için havalimanına ulaşmak pek zor olmuyor. Uçuş öncesi işlemleri tamamladıktan sonra Azerbaycan Havayolları’nın büyükçe bir uçağıyla Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan havalanıyoruz !

Bugün katedeceğim mesafe yaklaşık 1700 kilometre . Dubai, ülkemizin doğu sınırlarından yine benzer bir mesafe uzakta, İstanbul’dan ise toplamda 3000 kilometre katetmeniz gerekiyor.

Dubai’ye günümüzde ulaşmanın tek yolu havayolu . Güneydoğumuzdaki ülkelerde yaşanan karışıklıklardan ötürü karayolu pek de iyi bir seçenek değil.

Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin çoğu büyük şehrinden Dubai’ye sıkça uçuşlar var . İstanbul – Dubai arası direkt uçan başta Türk Havayolları ve Emirates olmak üzere birçok havayolu firması var. Fly Dubai ve Pegasus’un da seferleri mevcut. Ayrıca benim gibi aktarmalı olarak da ulaşmanız mümkün. Bu sayede farklı şehirleri ücretsiz olarak gezme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Dubai Vize İstiyor mu ?

Vize konusuna gelecek olursak Birleşik Arap Emirlikleri ülkemiz bordo pasaportlarından vize istiyor . Bu vizeyi konsolosluğa görüşmeye gitmeden yalnızca uzaktan başvuru ile alabiliyorsunuz. 300 TL civarında bir ödemeyi yaptıktan sonra size gönderilen belgenin çıktısı ile ülkeye girişiniz sağlanıyor. Resmi pasaport sahipleri ise kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaflar.

Uçaktan indiğim andan itibaren etraf oldukça tanıdık geliyor doğrusu. Belgesel kanallarında sıkça izlediğim Dubai Havalimanı, şehrin dünyaya açılan kapısı diyebilirim. Pasaport kontrolü yapılan salona geçerken terminal içinde küçük bir metro var.

Dubai’de Gezilecek Yerler

Bu sırada ilk karşımıza çıkan Jumeirah Mosque oluyor. Bu cami sahip olduğu mimari ile bildiklerimizden oldukça farklı. Dubai’nin yenilenen yüzünden çok daha kültürel kısmını simgeleyen bu cami kesinlikle görülmeye değer.

Saat artık akşamüstüne yaklaşıyor. Yorucu geçen günün yorgunluğunu atmak için harika bir fikrim var !


Dubai’de Ne Yenir ?

Bu konuya özellikle değinmek istedim. Biz süpermarket alışverişi ile beraber evde kendi yemeğimizi pişirdik . Bu şekilde hem ekonomik hem de alışık oldığumuz şekilde lezzetli yemekler yiyebildik. Odamızdaki tam donanımlı mutfak bize bu konuda oldukça yardımcı oldu !

Yazının Devamı: Dubai, BAE Gezi Notlarım