medya sensin, paylaş!

DOĞAYLA SOSYALLEŞİYORUZ " KAMPÇILIK "

Günlük hayatın rutinliği, şehir hayatının keşmekeşliğinin yarattığı stres, iş hayatındaki kargaşa hepimizin şikayet ettiği ve üzerimizde baskı oluşturan temel unsurlardır. Taşıdığımız bu yüklerin etkisini azaltabilmek için boş vakitlerimizde dinlenmeyi veya bu baskıyı hafifletecek etkinliklerde bulunmayı, yani sosyalleşmeyi tercih ederiz. Hafta sonunda sadece dinlenmeyi tercih eden kişilerin zihinsel yorgunluğu üzerinden atamadıklarını biliyoruz. Bütçemiz doğrultusunda katılabildiğimiz sosyal aktiviteler ve ortamlar hem hayata bakışımızı değiştirir, hem de sosyalleşmenin verdiği öz güven ile kişiliğimizi geliştirir. Bu etkinliklerden birisi de doğa ile baş başa kalıp huzurlu vakit geçirebileceğimiz kamp faaliyetleridir. İşte bu makalede, bu kamp faaliyetlerinin bir uzantısı olan özel bir aktiviteden bahsedeceğim: “ Babalar ve Çocuklar Kampı

Öncelikle biraz kamp yapmanın keyfi ve kamp hayatının size sağladığı faydalardan bahsetmek gerekiyor. Temel olarak kamp “belli bir iş veya eğlence müddetince doğada geçirilecek günler için çadı rve baraka kurularak yapılan konak yeri” olarak tanımlanmaktadır. Kamp hayatına, tabiatın vahşi kucağında huzur ve macera arayan kişiler,açık arazide tecrübelerini paylaşan aile ve organize olmuş gruplar ilgi göstermektedirler. Modern hayatın sıkıntılarından ve gerginliğinden kendisini bir an olsun kurtarmak ihtiyacı, insanları kampçılığa sevk etmektedir. Savaş sanayisinin yan ürünleri olan dört tekerlekli araba, hafif çadırlar ve uyku tulumları da kampçılığı teşvik eden diğer unsurlar olmuştur.

Kampçılık ile doğrudan bağlı en önemli etkinliklerden birisinin de “İzcilik” olduğunu söylemek gerekir. Kampçılık ve izcilik faaliyetlerinin kişiye kazandırdıkları paraleldir. Genç yaşta izciliğe teşvik edilen veya kendisi izciliği keşfeden gençlerde gözlemlenen kazanımlardan başlıcalarışunlardır: Cesaret, doğa sevgisinin oluşması, çevreye duyarlılık konusunda hassasiyet, öz güven artışı, kişisel ve bedensel gelişim sürecinin daha yüksek seviyede ilerlemesi, hayal kurma yetisindeki gelişim, plan yapma ve hedef koyma algısındaki ilerleme. Görüldüğü ve bilindiği üzere izcilik ve kampçılık faaliyetleri doğrudan etkileriyle hayatınıza olumlu yön verebilecek aktivitelerin içerisinde yer almaktadır.

Bu faaliyetlerden birisi de İzmir/Urla’da gözlemci olarak da katılma fırsatı bulduğum “Babalar ve Çocuklar Kampı“. Okullar'ın kendi bünyelerinde, sınırları içerisinde denedikleri kamp faaliyetlerinin doğa içerisinde olmamasından dolayı amacına ulaşmaması ve gerekli tatmini vermemesi, faaliyete öncülük eden duyarlı öğretmenlerin sıkça şikayet edip çözüm aradığı hassas konulardan bir tanesidir. Bu sorundan  yola çıkarak yaptığım araştırmalar sonucu Ankara'da aktif olarak kampçılık ve izcilik etkinlikleri düzenleyen değerli insanlarla iletişime geçme fırsatı buldum. Son 5 yıldır belirli periyotlarla Ankara Çamkoru Tabiat Parkı'nda gerçekleştirilen, kapalı ve açık gruplar olarak düzenlen bu kamp faaliyeti bu yıl Temmuz ayında ilk defa İstanbul/Şile’de ve İzmir/Urla’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Yoğun katılımcı sayısı ile İstanbul ve İzmir’de de ilgi gören bu özel faaliyet, 30 yılı aşan izcilik geçmişi ve kampçılık tecrübesine sahip olan izci lideri Aşkın ÜÇVET ve ekibi tarafından organize edilmektedir.

İzmir/Urla’da gerçekleşen etkinlikte, çamlar altındaki kamp alanında elektrik olmayışı, cep telefonlarının çekmeyişi katılımcılaragerçek bir kamp hayatı yaşama fırsatını vermiştir. Çadırda kalan tüm baba ve çocuklar hem hava koşullarının hem de kamp aktivitelerinin zorluğuna rağmen üstün performans sergilediler. Bilhassa kız çocuklarının sportif etkinliklerdeki başarıları görülmeye değerdi. Kampın bir otel konforunda ve bir tatil havasında değil, gerçek bir kamp ortamında gerçekleştirilmiş olmasının, katılımcı babaları ve çocuklarını, yorulmalarına rağmen şehrin stresinden ve teknoloji bağımlılığından bir süreliğine uzaklaştıkları için mutlu ettiğini gözlemleyebildik. Ankara Çamkoru'da sürekli yapılan bu kampın ilk kez İzmir’de yapılması için altyapı desteği veren LESUN Turizm’in doğa sporlarına olan katkılarının örnek teşkil etmesini diliyoruz.

Babalar ve çocukları arasındaki iletişime katkısı olması, birbirlerini daha iyi tanıyabilme ve anlayabilme fırsatı yakalamalarını sağlaması ile amacına ulaşan kampın yakın dönemlerde artan bir ilgi ile talep göreceği şüphesiz. Kampçılığa ve izciliğe teşvik amacıyla, rutin doğa etkinliklerinin bu şekilde çeşitlendirilmesi fikri, birçok gencin ve ebeveynlerin ilgisini uyandırmaya devam edecektir. “Babalar Çocuklar Kampı” ve diğer farklı etkinliklerin takibi için “ www.camkorutabiatparki.com " ve " www.babalarcocuklarkampi.com " sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Doğayla iç içe olmanın size katacağı değerleri ve hayatınızda yaratacağı değişimleri çevrenizdekilerle paylaşarak gerçekleştireceğiniz etkileşimin, daha iyi bir dünyanın parçası olmanızı sağlayacağını unutmayınız.