medya sensin, paylaş!

Diyarbakır Belediyesi’nden Kürdçe Sesli Kütüphane

2014 Kasım ayından itibaren hizmet veren Kürdçe Sesli Kütüphane'de için şu ana kadar 20 çocuk hikayesi, 2 bilimsel yayın ve 5 dengbêjin seslendirdiği şarkılar kayıt altına alındı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Engelli Şube Müdürlüğü, görme engellilere yönelik sesli kütüphane oluşturdu.

DİHA’nın haberine göre, yaklaşık 6 ay süren çalışmayla teknik altyapısı oluşturulan sesli kütüphane, birinci sınıf kayıt stüdyosu şeklinde dizayn edildi.

2014 Kasım ayından itibaren hizmet veren Kürdçe Sesli Kütüphane’de için şu ana kadar 20 çocuk hikayesi, 2 bilimsel yayın ve 5 dengbêjin seslendirdiği şarkılar kayıt altına alındı.

Sesli kütüphanenin görme engellilere yönelik açıldığını söyleyen Kütüphane Sorumlusu Mustafa Demir, “Görme engellilerin hem eğitim yaşamlarına katkı sunmak hem de diğer roman ve benzeri yayınlarda ihtiyaçlarını karşılamak için kayıt almaya başladık” dedi. Daha sonra bu çalışmayı anadilin gelişimine katkı sunmak amacıyla

Kürdçe ağırlıklı olarak sürdürdüklerini belirten Demir, şunları söyledi: “Özellikle Kürdçe anadilin konuşulmadığı şehirlerde isteyen herkes aldığımız kayıtlara ulaşabilecek. Hatta arabada yolculuk yaparken bile alınan kayıtları dinleme olanağı yakalayacak.” Bu çalışmayla anadilin daha fazla gelişmesini sağlamaya çalıştıklarını bildiren Demir, hedeflerinin çocuklar, görme engelliler, kadınlar ve yaşlılar olduğunu sözlerine ekledi.

Dengbêj seslendirmeleri gelecek kuşaklara aktarılacak

Dengbêjlere yönelik çalışmaları hakkında bilgi veren Demir, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mala Dengbêjan ile ortak çalışmamız devam ediyor. Onların kayıtlarını sözlü tarih çalışması adı altında toplamayı sürdürüyoruz. Kayıtlarda herhangi bir efekt ya da müzik kullanmıyoruz. Dengbêjlerin ses kayıtları orijinal şekilde alınıyor. Böylelikle orijinal olarak alınan sesleri gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyoruz. Ayrıca dengbêjlerin bildiği hikaye ve edebiyat özelliği taşıyan anlatımlarını da kayıt altına alıyoruz” dedi.

Kütüphanenin Kürdçe eğitim veren okul ve kreşlere yönelik de hizmet verebileceğini kaydeden Demir, alınan kayıtları Büyükşehir bünyesinde faaliyet yürüten Zarokistanlar’la paylaşacaklarını ve böylelikle çocukların anadillerini hikâyeler üzerinden öğrenebileceğini belirtti.

Kaynağa ihtiyaç var

Kitapların belirli bir telif hakkı üzerinden satın alınıp kayıt altına alınabildiğini vurgulayan Demir, belediyenin bu hizmeti ücretsiz vermesi nedeniyle yazarlara da bir çağrıda bulundu.

KAYNAK: BASNEWS