medya sensin, paylaş!

Çift Katlı Londra Otobüsü Anadolu İş Dünyası ile Buluştu

Bursa, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Adana’lı işadamlarından Birleşik Krallık’ta yatırım fırsatları ve Türk şirketlerine sunulan hizmetlere ilgi büyüktü.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası’nın katkılarıyla, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, İngiltere, Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak hedefiyle hazırlanan “GREAT” kampanyası çerçevesinde Türkiye’ye getirilen “Hibrit Otobüs” ile Anadolu illeri dolaşıldı.

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak amacıyla başlatılan “GREAT Türkiye” kampanyası İstanbul’dan başlayarak, Anadolu turu ile devam etti. Yetkililer turu Londra şehir hatlarında kullanılan ve Birleşik Krallık’ın simgelerinden olan iki katlı Wrightbus marka, Routemaster otobüs ile gerçekleştirdi. Turun Anadolu'daki ilk durağı Bursa oldu. Ardından Eskişehir, Ankara, Kayseri, Adana’yı ziyaret edildi. Bu özel tur programına Birleşik Krallık Büyükelçisi David Reddaway, Başkonsolosu Leigh Turner, Başkonsolos Yardımcısı ve Ekonomi ve Refah Bölümü Başkanı Rafe Courage, İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt katıldı.

Ziyaret edilen illerde Vali, Belediye Başkanı, Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanlarının ev sahipliğinde, hem iş dünyasına hem de o bölgedeki üniversite öğrencilerine yönelik toplantılar organize edildi. Ziyaret edilen bölge halkı ve iş çevreleri tarafından büyük ilgi ile karşılanan ziyaretler yeni iş ve yatırım ortaklıklarının temelini atmaya ortam sağlamış oldu.

Great Kampanyası paralelinde; Anadolu’daki firma sahipleri, işletmeler, akademisyen ve öğrenci gruplarının İngiltere’ye ziyaretlerinin çoğalması hedefleniyor, eğitim amaçlı ziyaretler ile iki ülke arasındaki firma ortaklıklarında artış amaçlanıyor. Halen 9,2 milyar sterlin düzeyinde olan Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ticaret hacminin artırılması öncelikli hedef arasında yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 2 bin 500 İngiliz şirketi faaliyet gösteriyor. Bunun yanı sıra, Birleşik Krallık’ı Avrupa Birliği ülkeleri içerisindeki faaliyetlerini kolaylaştıran bir üs olarak gören Türk şirketlerinin sayısının da artırılması kampanyanın hedefleri arasında bulunuyor.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt, “Türkiye, İngiltere’nin odaklandığı, en hızlı büyüyen 20 ekonominin arasında yer alıyor. İki ülke firmaları arasındaki işbirliklerini desteklemeyi sürdüreceğiz. Özellikle, İngiliz ve Türk KOBİ’lerin arasındaki sinerjiyi arttırmak için çalışıyoruz” diyor. Türkiye’nin stratejik avantajının İngiliz işadamları için önem taşıdığının altını çizen Gaunt, Türkiye’nin sahip olduğu özellikler konusunda İngiltere’deki KOBİ’lere eğitim vermek istediklerini belirttiyor.

ÇEVRE DOSTU OTOBÜS, 1 AY BOYUNCA TÜRKİYE’ Yİ DOLAŞTI

Ünlü İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick’ın tasarımını yaptığı otobüs, aynı zamanda çevre dostu hibrid teknolojisiyle dikkat çekiyor. En son teknoloji ile üretilen çevre dostu hibrid araç, dizel ve elektrik kullanarak eski nesil otobüslerin neredeyse yarısı kadar karbondioksit üretiyor. Yaklaşık 1 ay boyunca Bursa, Kapadokya, Kayseri, Gaziantep, Adana ve Eskişehir gibi Türkiye’nin ekonomide parlayan şehirlerini ziyaret etti. GREAT Bus Türkiye Turu; İngiliz Ticaret Odası (BCCT), British Council, Shell, Mini ve Akfen desteği ile gerçekleşti.