medya sensin, paylaş!

"CANLI BLOG|| Ali İsmail Korkmaz Davasında 3. Duruşma"

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir'de aralarında polislerinde bulunduğu bir grup tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın davasında bugün 3. duruşma Kayseri Adliyesinde görülüyor.


Abdullah Can Cömert'in annesi: Erdoğan Cumhurbaşkanlığına aday olmuş adaleti sağlayamayan birine Cumhurbaşkanlığı yakışmaz.


Sami Elvan: Berkin gibi direnerek katillerden hep birlikte hesap soracağız.

Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz mahkeme çıkışında: "Dava ertelendi. Elbet birgün katillerinden hesap soracağız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam"dedi.

15:09 ARA KARAR:

Gereği düşünüldü.Tübitak’tan gelecek yazının beklenmesine,
E ksik raporların tamamlanmasına,
Beyan için taraflara süre verilmesine,
İki tanığa talimat yazılmasına ,
Telefon kayıtlarında adı geçen Jandarma personelinin ne sebeple görüştüğünün tespitinin istenmesine,
Eskişehir'de hastanedeki polisin yargılamasının bu dava ile birleştirilmesinin reddine.ve dosyasının Eskişehir'e taşınmasının reddine,
Tutuklu sanıkların tutuksuz yargılanma taleplerinin reddine.
Tutuksuz sanıkların tutuklanma taleplerinin reddine, oy birliği ile karar verildi .

Duruşma 9 Ekim saat 09.30'da yapılacak.

"Duruşma arasında; Kayseri Baro Başkanı Ali İsmail'in vekillerinin yanına gelip :o sanık müdafiinin üslubunun(Mutlu Karayılan) böyle olduğunu, kasti yapmadıgını iddia ediyor, Kayseri Baro Başkanı o sanık vekilini uyardığını söylüyor. via @ApoUyan"

Duruşmaya ara kararları açıklamak üzere saat:15.00'e kadar ara verildi.

Aile adına Av. Özlem Şen Abay: "Her duruşma Av. Mutlu Karayılan beyanda bulunduğunda olay çıkıyor. Gerçeği söylemiyor ve ortamı geriyor."

"ALİ İSMAİL'E ORANTILI ŞİDDET UYGULANMIŞTIR."

Sanık Vekilleri Savunmalarını yapıyor

Sanık vekilleri tutukluların 1 yıl tutuklu kalıp nasıl mağdur olduklarını anlatıyorlar.

Sanık Vekili: "Sanıklar Ali İsmail Korkmaz'a orantılı şiddet uygulamışlardır. Yasal güç kullanımı vardır. O Ali İsmail de değildir." dedi.

Sanık vekili Av.Karayılan: "Sanıkların tutuklu kalması vicdanları yaralamaktadır.
Sanık vekili Av. Karayılan: "Tanık beyanları taraflıdır. Mevlüt Saldoğan Ali İsmail Korkmaz'a a vurmadı, ayağıyla dürttü. Kafasında kırık yok" dedi.

Sanık vekili Av.Mutlu Karayılan :Ali ismail Korkmaz' ın beyin kanaması da geçirmemiştir.Evde uyuduğuna neden inanalım belki başına birşey geldi" dedi.
Sanık vekili Av. Mutlu Karayılan "Sanki müvekkillerim organize olmuşlar da masum bir çocuğu dövmüşler."dedi.

"Sanık Av. Mutlu Karayılan / "Fotoğraf: Twitter

Sanık savunmaları :

14:16 Sanık Polis Yalçın: "TİB raporuna göre o kişi Ali İsmail Korkmaz değildir. Beraatimi talep ediyorum."

14.10 Sanık Mevlüt Saldoğan: Tübitak ve Adli Tıp raporu 1 yıldır gelmedi bir baba-insan-polis olarak tahliyemi istiyorum. Mevlüt Saldoğan: 1 yıldır tutukluyum, tahliyemi talep ediyorum.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan: "Ben sadece bana verilen emirler doğrultusunda zor kullanma yetkimi kullandım."

Sanık İsmail: "Polisle irtibatım yok, hatta dayak yedim. Köylü çocuğuyum, devlete saygım çok. Tut dediler tuttum. Tahliyemi istiyorum"

Sanık Ebubekir: "Olay sonrası konuştuğum kişiler restauran sahibi olabilir, ortak tanıdığımız yok. Tahliyemi istiyorum"

Sanık Ramazan: "Şakir bey jandarma komutanı. Savcı ifadeye çağırıyor diye aradı. Diğerini 'hatırlamıyorum' tahliyemi talep ediyorum."

Sanık polis Şaban "Telefonda konuştuğum kişiler jandarmadır. Olayla ilgili beni aradılar. Telsiz taşımam, amir değilim.Tahliyemi istiyorum"

Mevlüt Saldoğan söz aldı; Bir baba olarak, bir polis olarak namusum üzerine yemin ediyorum ki kimseyi kasten öldürmeye çalışmadım.

Mahkeme Başkanı : Tehtid olarak algılamayın, müdahale olması durumunda sonraki duruşmaları sadece aile ve avukatlara açık olarak yapmak d urumunda kalabiliriz. Bunu her ne kadar istemiyor da olsak.

ALİ İSMAİL'İN ABİSİ GÜRKAN KORKMAZ KONUŞUYOR:

14:00 Av Gürkan Korkmaz "Umarız artık bu delilerden sonra polis Yalçın'ı da tutuklarsınız" onusu öldürme olan bir davaya göre bir anne babanın durabileceği en sakin şekilde durduk. Diyorsunuz ki artık müsamaha etmiycem, ezi sürecinde katledilen evlatlarımızın duruşmalarına hiçbir şekilde isyan etmedik, bugünkü isyanımıza dediniz ki artık isyanınıza tutunak tutacağım, aynı şekilde burada sırıtan sanıklar ve sanık avukatlarına da sabretme sınırınız sona erer" Mah. Başkanı: Tüm Türkiye'nin gözünün bu davada olduğunun farkındayız. Sanıklar konuşurken lütfen müdahale etmeyin.

Telsiz kayıtlarındaki görüşmelere istinaden tutuksuz yargılananlar da tutuklanmalıdır. Tutuksuz sanıkların 83'e göre tutuklanmalarını talep ediyoruz dedi ve salondan alkış aldı. Mah. başkanı burası mahkeme alkış yok diyerek uyardı.

14:00 Av. Pınar Çelik Arpacı polis Mevlüt Saldoğan'ın Ali İsmail Korkmaz ' ı döverken yaralanan ayağı için aldığı raporu mahkemeye sundu.

Türkiye tarihin en yoğun baskılı yönetimlerinden birinden geçiyor. İktidar polsi hlka karşı kontra gücü olarak kullaniyor. Polisler arasındaki telsz görşmeleri halkın güvenliğini sağlmaya dönük değildir. Kayıtlarda savaş terimlri kullanılmaktdır. Polisler arasındaki telsz görşmeleri halkın güvenliğini sağlmaya dönük değildir. Kayıtlarda savaş terimleri kullanılmaktadır.

SANIK AKP MİLLETVEKİLİ İLE GÖRÜŞME İÇERİSİNDEDİR;

Avukat: "Polis Mevlüt Saldoğan'ın 23 Ağustos'ta AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir ile görüştüğü anlaşılmaktafır.Tutuklandığı gün de görüşülmüştür. Bu konuşmalar yargı sürecine müdahale oldugunu belgeliyor, suç duyurusunda bulunacağız. olis ve milletvekili arasındaki görüşme davanın gidişatını değiştirmeye ve delileri karartmaya dönüktür.
Av. Mehmet Ü. Erdem; Telefon görüşmeleri ve sonrasında fırının kamera kayıtlarının silinmesi; delilleri de ortaklaşa karartmaya çalışmışlar,

Diğer müdahil vekili:" Mevlut Saldoğan o kadar şiddetli vurmuştur ki Ali İsmail'e, kendi ayagı da zarar görmüş ve rapor almıştır. "dedi.
" Emel Korkmaz; Mevlüt Saldoğan öyle şiddetli vurmuş ki oğluma kendi ayağına rapor almış, keşke ayağın kopsaydı.."
Müdahil Avukat: Harman Ekmek Fırını kamera kayıtlarının bilirkişi Serkan Uğurluoğlu elindeyken 2 kere formatlandığı saptanmıştır. dedi.

13:40 Avukat: Telsiz görüşmelerinde emniyet müdürünün, "Şaban timine sahip çık" dediği görülmektedir. Polis düşmanca, hasmene tutum içerisindedir.

Anne Emel Korkmaz; naptı ailenizden birine mi tecavüz etti? Yeter artık hakim bey dayanamıyorum dedi. Emel anne ağlamaya başladı. Emel Korkmaz: Hakim bey siz dayanabilir misiniz?

13:38 Av. Mehmet Vakut Polat: Ç.Kuvvet telsiz kayıtlarında "Gözaltı yok sadece dağıtacağız" "Üzerimize çekip dağıtacağız" ifadeleri vardır

Gürkan Korkmaz sinirlenerek "insanlık değil bu" diye bağırarak isyan ettiler. Mahkeme başkanı dışarıya çıkartmakla tehtid etti.

13.35 Av. Mehmet Vakut Polat: Öğleden önce okunan HTS kayıtlarından sanıkların olay yerinde oldukları açıktır. Bu kayıtlara göre sanıklar birbirleriyle irtibat halindedir, birlikte hareket etmişlerdir, ve hepsi olay anında olay yerindedir. via @AvGurkanKorkmaz

13.34 Av. Mehmet Vakur Polat: Sanıkların telefon görüşmesi kayıtları olaydan sonra delilleri karartmaya çalıştıklarını ispatlamaktadır.

13.32 Müdahil Vekili: Otopsi raporuna bir diyeceğimiz yok, ihtisas dairesi raporunda kemik kırıklarının ölüme etkisinin orta derecede olduğu ve kullanılan ilaçların ölüme katkısı olduğu yönündeki tespitlere itiraz ediyoruz. @AvGurkanKorkmaz

13.30 Mahkeme Başkanı: Tüm talepleri alacağız sonrasında taleplerin hepsini sonra karara bağlayacağız. Avukatlarımız; İddia makamının Eskişehir'deki dosyanın birleştirilmesine gerek görülmediği kararına bizde katılıyoruz via @AvGurkanKorkmaz

13.22 Sanıklar jandarma eşiğinde salona geldiler. Duruşmada rapor okunduğu için avukatların isimleri zabta geçirilemedi. Şu anda avukatlar isimlerini ekletiyorlar.

Duruşmaya ara verildiğinde Ali ismail'in ağabeyi Av. Gürkan Korkmaz dışarıda konuşma yaptı.

12:00 Raporların okunması tamamlandı. Mahkeme dosya birleştirme talebini aldı ve ara verildi. Mahkeme 13:15'te başlayacak. En geç 13:30'da başlanacak.

11:55 Sırrı Süreyya Önder de ailelerle konuşuyor.

11:50 Hüseyin Aygün ailelerle konuşuyor.

Raporlar okunduktan sonra ara verilecek. Sonra taraflar raporlara beyanlarını sunacaklar. @Aliismaildavası

11:24 Raporların okunması ile olayı örtbas etmek isteyen polis,doktor,bilirkişi ve milletvekili ilişkileri tek tek açığa çıkıyor

11.08 Daha önce dosyaya sunulan tüm bilirkişi raporları tek tek okunuyor.

11:07 Olay yerindeki Besik Otel de kesif yapildigi ve otelin sokagi goren iki guvenlik kamerasi oldugu tespit edilmis. Bilirkisi Raporu:Olayin oldugu tarihte Besik Otel'de herhangi bir elektirik kesintisi olup olmadigi tespit edilememistir

11.02 Goruntu eslestirme ile kimlik tespiti icin goruntulerin hangi kalite ve nitelikte olmasi gerektigine iliskin rapor okundu.

Guvenlik kamerasinin cozunurlugu dusuk oldugu icin goruntu eslestirme yapilamamis.

11:00 Raporda saniklardan EbuBekir in kullandigi telefon kayitlarindan olay gunu olayin yerde oldugu tespit edilmistir.

10:52 Telefon kayıtları Mevlüt Saldoğan'ın orada (olay yeri) olduğunu teyit etmiş oldu. via @AvGurkanKorkmaz

Yargılama aşamasında TİB'den gelen telefon görüşme tutanakların okunmasına geçildi.

10:48 Tek tek sanıkların 2-3 hazirandaki telefon görüşmeleri sayılıyor, baz istasyon sinyallerine göre olay yerinde olup olmadıkları belirtiliyor. Sanıkların olay günü ve ertesinde birbirleriyle de telefon görüşmeleri var Sanık Mevlut Saldoğan'ın çok sayıda cep telefonu var.

10:25 Eskişehirde talimatla alınan tanık ifadeleri okunuyor.

10.23 Adliyenin önünde halk bekliyor.

09.52 Otopsi raporu "kafa travması meydana gelmeseydi ölüm olmazdı" diyor. Yani kalp ilacı nedeniyle ölüm olduğu iddiası çürüdü via @Aliİsmaildavası

Rapor okunurken Ali İsmail’in anne babası ve ablası dayanamayarak dışarı çıktı.

09:37 Otopsi raporu okunuyor

Uluslararası Af Örgütü'nden bir gözlemci de duruşmayı izliyor

09:34 Sanıkların telefon kayıtlarıyla ilgili bilirkişi raporu da bugünkü duruşmada okunacak

09:30 Duruşma başladı, katılma talebi varsa onlar alınacak, eskişehirde alınan tanık ifadeleri, otopsi raporu, görüntülere ait raporlar okunacak

09:30 Tüm Gezi Şehitleri aileleri duruşmaya geldi.

09:02 Tutuksuz sanıklar geldi. via @ApoUyan

HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ta duruşmayı izlemeye gelenler arasında

CHP'li vekiller İlhan Cihaner Sezgin Tanrıkulu ve Aykut Erdoğdu'da duruşmaya izlemeye geldi.

08:43 Mahkeme heyeti salona giriş yaptı.

08:23 Gürkan Korkmaz:duruşma salonuna girdik.

Kaynak: Duruşmadan Canlı aktarım yapan @ApoUyan, Dava Avukatları ve aile yakınları sosyal medya hesaplarından derlenmektedir. @AvGurkanKorkmaz

İsrail-Filistin Sorunuyla İlgili Sormaya Çekindiğiniz 9 Soru (1)