medya sensin, paylaş!

"CANLI BLOG: Abdullah Can Cömert Duruşması Tüm Gelişmeler"

Antakya'da 3 Haziran' da Gezi eylemleri sırasında akrep adı verilen polis aracından atılan gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle öldürülen Abdullah Can Cömert'in duruşması bugün Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Duruşma saat 09:00'da başladı. Dava hakim kararınca basına ve halka kapalı yapılıyor.


12:01 Mahkemeye yeniden başlandı.

ARA KARAR AÇIKLANDI:

Sanıgın tayin durumunun emnşyetten sorulmasına, sağlık raporunu veren kurumdan rapor aslının istenmesine, ailenin müdahilliklerinin kabulüne,

Sağlık raporunun aslının bir daha ki duruşmaya getirilmesine,
Davanın nakli talebiyle ilgili verilecek kararın yargıtaydan beklenmesine, sanığın tutuklanması talebinin reddine,
Duruşmanın 15 09.2014 'e ertelenmesine karar verildi

11.37 Ara karar vermek üzere 15 dakika ara

11.33 Hatice Cömert:” Heyete göstererek: bak bu fıtograftaki abdocan, ben bu çocugu tarlada çalışarak büyüttüm, suçsız bu, bu gençlere yazık değil mi” dedi.

"Sanık 4 günlük iş göremez raporu alduğı için Mahkemeye katılmadı"


11:28 Sağlık raporundan bir suret müdahil vekillerine verildi. Müdahil vekili: sağlık raporu fakstır,faks dün sabah fakslanmış, sanık vekili de raporu duruşma öncesi sunduklarını söyledi, niye okumadınız "diye sordu.

Savcının talepleri alınıyor, savcı müdahil vekillerinin tüm taleplerinin reddini talep ediyor.

11:09 Sağlık raporu Mersin'de özel bi ssğlık kurumundan alınmış, sebebi bel ağrısı

Müdahil vekili: 1) bize abartma diyemezsiniz 2) bu rapor sanığın kaçma şüphesine delildir, derhal tutuklama kararı vermelisiniz" dedi

10.58 Müdahil vekili: sanık vekilleri tutuksuz yargılanan sanığın güvenlik nedeniyle tayin talebi var mı, açıklasınlar, sanık tayin talebinde bulundu, kabul edildi, ancak neresi olduğunu söyleyemeyiz dedi.

Hakim sanığın duruşmaya katılmamasına dayanak gösterdiği sağlık raporunu okuyor. Müdahil vekili: bunu en başta okumalıydınız, ihlal var "dedi

Müdahil vekili raporun hangi hastane doktor tarafından düzenlendiğini sordu.

Hakim: Abartmayın.
10:54 Sanık vekilleri nakil taleplerinin kabulünü istiyor.
Zafer Cömert :Peki masum 1 kişinin mezarda olması?

Sanık vekili: Tutuklanma talebi reddedilsin, masum 1 kişinin 1 gün bile tutuklu kalması haksız olur .

Abdullahcan Cömert'in Annesi :"Benim oğlum burada öldürüldü davayı burada görün"

Ağabey Adnan Cömert Konuşuyor

10:51 Sanığın avukatı AKP adayıydı. Bu sayede mi dosyayı sizin bile haberiniz olmadan Ankara'ya gönderdi?
Adnan Cömert: bütün polisler bizim nazarımızda potansiyel katildir, çünkü hiç hesap vermiyorlar, yargılanmıyorlar.

Abdullahcan'ın Ağabeyi Zafer Cömert:

10.40 " Babam 13 aydır katili saklayan koruyan mahkemeye gelmeyi reddetti,sizin adalet sağlayacagınıza inanmıyor.Sizin adınıza üzüldüm katili 13 aydır koruyan savcı ben yurt dışından gelirken kapıda beni tutuklatmaya çalışmıştır.Her şey bizim vergilerimizle yapılıyor, Emine Hanım'ın bileziklerini bozdurarak mı ödeniyor maaşlarınız. polis benim gözümde teroristtir. Kardeşimi vuran Ethem'i vuran polisler serbestçe geziyor, Berkin'i vuran polis belli bile değil. Başbakan'ın iddianameye girmesi gerekiyordu. Dava siyasi baskı altındadır..

"Başbakan iddianameye girmelidir."

Savcıya "azmettiren başbakandır" dedim, savcı "ben bu beyanı zapta geçiremem" dedi, benim beyanımı zapta geçirmekten bile korkuyorlar, "Biz umutlu değiliz, biz kararlıyız" dedi

ARKASINDAN VURMUŞLAR OĞLUMU..

10.36 " Anne Hatice Cömert; oğlumun hicbir sucu yok. Tertemiz. 3 polisten şikayetçiyım. Benim oğlumu niye öldürdüler. Arkasından vurmuşlar oğlumu"

10:28 "Av. Mustafa Kılınç; güvenlik gerekçesiyle sanık tutklanmıyor. Ama mahkeme taşınmak isteniyor. Bu doğru değildir. Av. Ömer Kavili; Doğal yargıç buradaki yargıctır. 1912 sayılı cmk'da yargıcın önüne gelen davaya bakma görevi vardır.

Av. Ömer Kavili; siyasi etki altında kalmamak için, jakobenliginizi korumak için davanın yerinin değişmesine izin vermeyin." dedi.

10:23 Dışarıda bekleyenlerin içeri alınma talebi reddedildi. Nakil kararı için avukatlar konuşacak

10:09 "Av. Şiar Rişvanoglu; Mahkemenin yeri taşınırsa Tanıklar'ın keşif yapması zorlaşır. Mahkeme'nin selahati sağlanamaz.
Av. Hatice Can; akrep oparatörü'nün sürücüsünün soruşturmaları niye takipsizlige uğradı. İddianame eksiktir." dedi.

10:05 Adliye önünde kurulan polis barikatı yıkıldı kitle adliye bahçesinde.

10:00 Av. Hatice Can;Sanık memuru öldürmeye olası kasıttan 20-25 yılla yargılanıyor. Tutuklu olmaması vicdanları sızlatıyor.

Av. Ömer Kavili, uzun süre cezalı yargılamalarda CMK 100 tutuklama gerektiğini söylüyor. Sanık burada ve tutuklu olmalıydı.

Av. Ömer Kavili; Gaz silahı kimyasal silahtır. İnsanlık suçudur. Gaz fişeği kullanılarak vahşice insan öldürülmüştür.

Av.Ömer Kavili; 3sürücü,gözlemci ve gaz atan,ve de amirleri sanık olmalıdır. Sadece Ahmet Kuş'un sanık olması doğru değildir.

Av. Şiar Rişvanoglu; Mahkemenizin tarihi bir sorumluluğu vardır.

Aile ve avukatlar dışarıda destek için gelenlerin polis müdahalesine ve aşırı sıcağa karsı mahkemeye alınmasını istediler.

SANIK MAHKEMEYE GELMEDİ

09.25 Abdullah Cömert'i gaz fişeği ile kafasından vurarak öldüren polis Ahmet Kuş' un halen duruşmaya gelmediği bildirildi.

09:15 Cömert duruşmasında mahkeme başkanı davanın naklinin talep edildiğini bu konuda henüz bir karar verilmediğini söyleyerek duruşmaya başladı, mahkeme salonuna aileden başka kimse alınmıyor. dışarıdan içeri girmek isteyenler tepki gösteriyor.

09:05 Halk adliye önünde bekleyişini sürdürüyor.