medya sensin, paylaş!

BTSO, TÜRKİYE’DEKİ İNGİLİZ TİCARET ODASI İLE MUTABAKAT BİLDİRİSİ İMZALADI.

tag: bcctmou

BTSO, ÜYELERİNİ İNGİLİZ FİRMALARLA BULUŞTURACAK.

BURSA FİRMALARININ İNGİLİZ ŞİRKETLERLE TİCARİ İŞBİRLİĞİ ARTACAK.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası, Bursa ve İngiliz şirketleri arasındaki işbirliği fırsatlarına odaklanacak.

BTSO ile Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası arasında ‘Mutabakat Bildirisi’ imzalandı. BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen imza törenine BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri İlker Duran ile Aytuğ Onur, Birleşik Krallık Başkonsolosu ve Birleşik Krallık Yatırım ve Ticaret Ajansı Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkasya Genel Direktörü Leigh Turner, İngiliz Ticaret Odası Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Christopher William James Gaunt ile BTSO Genel Sekreteri Hüseyin Güler, işadamları Hüseyin Durmaz ve Abdullah Şişman katıldı.

YATIRIM OLANAKLARI İNCELENECEK

Mutabakat Bildirisi, iki ülkedeki şirketlerin ticaret, yatırım, teknoloji transferi, teknik, mesleki deneyim, ekonomik ve ticari yasa - yönetmelik hakkında bilgi alışverişi gibi konuları kapsıyor. Bu anlaşma ile Türkiye ve İngiltere’deki şirketler, ikili yatırım ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla seminer, konferans ve eğitim programları düzenlerken aynı zamanda kendi bölgelerinde iş yapmanın inceliklerini de birbirleriyle paylaşacaklar.

“BURSA’DA 12 İNGİLİZ FİRMA VAR”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, imza töreninde yaptığı konuşmada, her iki ülke için de önemli bir anlaşmaya imza atıldığını söyledi. Bursa’da 12 İngiliz firmanın yatırımının bulunduğunu ifade eden Duran, bu rakamın artması gerektiğini dile getirdi. BTSO’nun 35 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odası olduğunu belirten Duran, İngiltere’deki firmaların teknolojik altyapısından faydalanmak istediklerini kaydetti.

“İNGİLİZLER İÇİN DE ÖNEMLİ”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur da, dünyanın 6’ncı büyük ekonomisi olan İngiltere’yi önemli bir partner olarak gördüklerini söyledi. Bursa’nın Türkiye’nin ihracatında 2’nci sırada bulunduğuna işaret eden Onur, “Bursa ile İngiltere’deki firmaların ticari ilişkilerinin gelişmesi İngiltere için de önemli bir fırsattır” dedi.

“YATIRIM FIRSATLARI ORTADA”

Birleşik Krallık Başkonsolosu Leigh Turner, Bursa ve Türkiye’nin ekonomik gücünün farkında olduklarını, anlaşmanın da bu kapsamda gerçekleştirildiğini ifade etti. Bursa’daki firmaların küresel ölçekte güçlü olmaya odaklanması gerektiğini belirten Turner, “İngiltere, dünyanın en büyük 5"inci ekonomisi. Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,2 büyüdük. Hızlı bir büyüme kapasitesine sahibiz. Kolay iş yapma kapasitesi ve olanaklarında dünyada 7’nci sıradayız. İngiltere’de geçen yıl 1,6 milyon araç üretildi. Bursa’nın da otomotiv sektöründeki başarısını biliyoruz. Böylece hem ihracat hem de yatırım fırsatları ortaya çıkmış oluyor” diye konuştu.

“BURSALI FİRMALARLA ORTAK OLUN”

İngiliz Ticaret Odası Başkanı Gaunt, iki ülke arasındaki ticaretin artması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. BTSO’nun 35 bin üyesini İngiltere’deki sanayicilerle bir araya getirebileceklerini anlatan Gaunt, kasım ayında İngiltere’deki en büyük 7 ticaret ve sanayi odasını ziyaret edeceklerini kaydetti. Gaunt, söz konusu İngiliz ticaret ve sanayi odalarına Bursa’daki firmaların yapısı ve yatırım olanaklarıyla ilgili bilgi aktarmak istediklerini dile getirdi. Türk firmalarının en büyük eksikliğinin markalaşma olduğunu ileri süren Gaunt, “Türkiye çok önemli bir üretim merkezi. İngiliz firmalarına Türk firmalarla ortak olmalarını tavsiye ediyoruz. İngiliz firmalarının Bursa’daki yatırımlarını en az 2 katına çıkarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘‘İNGİLTERE’NİN DENEYİMLERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ”

BTSO Genel Sekreteri Hüseyin Güler, BTSO’nun projelerinin yanı sıra iştirakleriyle de dikkat çeken bir kurum olduğunu söyledi. Bu iştiraklerden birinin de Bursa’daki teknopark olduğunu ifade eden Güler, “Teknoloji üreten şirketlerle işbirliğinin artmasını arzu ediyoruz. Bu konuda sunmak istediğiniz örnekler varsa heyet olarak ziyaret etmek istiyoruz” dedi. Güler, mesleki yeterlilik ve teknik tekstil ile uzay, havacılık ve savunma alanlarında da İngiltere’nin deneyimlerinden faydalanmak istediklerini kaydetti. Konuşmaların ardından BTSO Yönetim Kurulu üyeleri İlker Duran ve Aytuğ Onur ile İngiliz Ticaret Odası Başkanı Christopher William James Gaunt, ‘Mutabakat Bildirisi’ne imza attı. Protokol üyeleri imza töreninin ardından ise birbirlerine hediyeler verdi.

tag: bcctmou