medya sensin, paylaş!

Boğaziçi Köprüsü'ne Gökkuşağı Bayrağı

İstanbul Lgbti (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel, İnterseks) Dayanışma Derneği aktivistleri trans nefret cinayetlerine, katillerin cezasızlık durumuna ‪#‎failidevlet‬ ve 22 haziran'da gerçekleşecek olan trans onur yürüyüşüne dikkat çekmek için Boğaziçi Köprüsünde eylem gerçekleştirdi.

Trans Onur haftası aktivistleri trans nefret cinayetlerine, katillerin cezasızlığına, 16 Haziran, pazartesi başlayacak "Fail-i Devlet temalı Trans Onur Haftasına ve 22 Haziran'da gerçekleşecek Trans Onur Yürüyüşüne dikkat çekmek için Boğaziçi Köprüsünde eylem gerçekleştirdi.

foto: Sumru Hazal Civanımoğlu

Gökkuşağı bayrağının eşcinsel toplum tarafından ilk kullanımı 1978 yılında San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü sırasında oldu. Hippi hareketlerinni siyahi yurttaşlık hareketlerini simgeselliğinden esinlenen San Franciscolu sanatçı Gilbert Baker , eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı. Baker ve 30 gönüllü, yürüyüş için iki dev prototip bayrağı elle dikip boyadılar. Bayrakların her biri farklı renkte olmak üzere sekiz şeridi vardı ve her bir renk eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil ediyordu: kırmızı yaşamı, turuncu iyileşmeyi ve gelişmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, çivit mavisi uyumu, mor maneviyatı, cam göbeği sanatı ve cart pembe cinselliği.

Bir sonraki yıl Baker, 1979 yılındaki yürüyüşte kullanılmak üzere seri üretimi için San Francisco Paramount Bayrak Şirketi'ne başvurdu. Üretimdeki bazı kısıtlamalar yüzünden (cart pembe boyanın piyasada fazla bulunmaması gibi) pembe ve cam göbeği tasarımdan çıkarıldı. Altı renkli bu yeni tasarım, San Francisco'dan diğer kentlere de sıçrada ve kısa süre içinde eşcinsel bilincin ve çeşitliliğin dünyaca tanınan simgesi haline geldi. Hatta, Uluslararası Bayrak Yapımcıları Kongresi tarafından da resmen tanındı. 1994 yılında, 9 metre eninde 1,5 kilometre boyunda devasa bir gökkuşağı bayrağı New York Stonewall 25. yürüyüşünde 10 bin kişi tarafından taşındı.

Gökkuşağı bayrağı benzeri simgelerin yaratılmasına da yol açtı: özgürlük yüzükleri ve iğneler gibi. Bayrağın birçok farklı uyarlaması da yapıldı. Bunlar arasında ABD bayrağını andıran yıldızlı bir uyarlama ve diğer eşcinsel simgelerin eklendiği çeşitli tasarımlar sayılabilir.

Daha fazlası: http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6kku%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1_bayra%C4%9F%C4%B1