medya sensin, paylaş!

Bodrum için önemli bir fırsat...

NECDET BULUZ


Bodrum’da uzun zamandır tartışılan ve gündemden düşmeyen bir konu var, yansıtalım:

“Bodrum’dan ne zaman bir milletvekili çıkacak?”

Bu soru sanıyoruz 1 Kasım seçimleri sonrası yanıtını bulacaktır. Milletvekili sıralamasında MHP’nin Muğla 2.sıra adayı Asım Başaran’ın milletvekili seçilmesi halinde Bodrum uzun zamandır beklediği temsilcisine de kavuşmuş olacaktır.

MHP Genel Merkezi 7 Haziran seçimlerinde Muğla’daki listeyi değiştirmekle bize göre isabetli bir karar vermiştir. Daha önce 4 dönem MHP Bodrum İlçe Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren, Muğla’da partisinin oyunu en fazla artıran ve MHP’nin yükselişe geçişini sağlayan Başaran’ın seçimde de aynı başarıyı göstereceğini sanıyoruz.

Önce görüşümüzü yansıtalım:

Bodrum, Muğla ekonomisinin ve turizminin lokomotifi durumundadır. Ancak, yıllardır sahipsiz kalmış ve kaderine terk edilmiştir. Rantçıların istilasına uğrayan, yeşil alanları adeta talan edilen, çarpık yapılaşmada ön sıralarda bulunan Bodrum’un Ankara’da bir koruyucusunun ve temsilcisinin olmaması da bu turizm beldemizin en büyük şansızlığı olarak değerlendirilebilir.

Geçmişe göz attığımızda Bodrum’un bugüne kadar ancak iki milletvekili çıkardığını görüyoruz. Zeyyat Mandalinci ve Musa Gökbel’in milletvekili olarak TBMM’ye gitmesi ile Bodrum’un sorunları kısmen de olsa ortaya konulabilmişti. Daha sonra bu turizm kentimizden bir milletvekili daha çıkmadı.

Bodrum, şimdi bu fırsatı yakalamış bulunuyor.

Asım Başaran’ın MHP Muğla listesinden ikinci sırada gösterilmesi ile bu şansı yakalayan Bodrumluların kullanacakları oylarla Bodrum’u bir üst lige taşımalarını sağlamalarını bekliyoruz. Çünkü bu noktada öncelik Bodrum olacaksa parti ayırımına bakılmaksızın, çalışabilecek, Bodrum’u temsil edebilecek, haklarını arayıp, savunabilecek bir isim olarak değerlendirdiğimiz Asım Başaran’ın Meclis’e gönderilmesi hiç kuşkusuz Bodrum’un da kaderini değiştirecektir.

Bir başka görüşümüzü de yansıtalım:

Başaran, sadece MHP çevrelerinde değil, geniş halk kitlelerince sevilen bir isim olarak da ön plana çıkıyor. 4 dönem yaptığı MHP İlçe Başkanlığı görevinde gösterdiği başarısı ile bunu zaten ispatlamış durumdadır.

Başaran, sadece Bodrum’da değil, Bodrum dışında da Muğla genlinde de partisine oy taşıyabilecek kapasitede bulunuyor. Daha önce yaptığımız analizlerde bunu açık biçimde gördük. Sanıyoruz bu gerçekleri MHP Genel Merkez yöneticileri de gördüğü için bu kez Başaran’ı 2.sıraya alarak listeyi güçlendirme yoluna gittiler. İsabetli olduğunu düşünüyoruz.

Şu inancımızı ve görüşümüzü de paylaşmadan geçmek istemiyoruz:

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesinden sonra Bodrum’un ne hale geldiğini artık görmeyen kalmadı. Tamamen yerel yöneticilerin eline bırakılan, siyasi ortamdan uzaklaştırılan bu tatil kenti beklenen hizmetleri de alamıyor. Gereken hizmetler için kaynak aktarımları da yapılmıyor. Bodrum, adeta cezalandırılmış gibi bir görüntü veriyor. Yerel yönetimde kargaşa yaşanıyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Daha açık ifade ile Bodrum’un koruyucusu ve kollayıcısı yok.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, Bodrum şu anda bu şansı ve fırsatı yakaladı. Eğer bu fırsat çok iyi kullanılabilirse ve Asım Başaran Meclis’e gönderilebilirse bu dünya kentinin kaderinin de değişebileceğine inanıyoruz .

Başaran’ın siyasi deneyimi, turizmcilik anlayışı ile bütünleştiğinde ortaya çıkacak tablo hiç kuşkusuz Bodrum’un yükselişe geçmesinde etken rol oynayacaktır.

Şunu da eklemeden geçmeyelim:

Belki yazımız yanlı gibi algılanabilir. Biz, Asım Başaran MHP’den değil de herhangi başka bir partiden aynı konumda olsaydı, aynı görüşlerimizi yansıtırdık. Çünkü Başaran’ın siyasi ve turizm alanlarındaki çalışmaları ve başarısını bugüne kadar yakından takip edip, görmüşüzdür. Bu yazıyı da kendine olan inancımız nedeni ile yazıyoruz.

Artık Bodrum’da bir şeyler değişmelidir. Hızla büyüyen, sorunları giderek artan, bir noktada sahipsiz bırakılan Bodrum’a sahip çıkabilecek, sorunlarını çözme noktasına getirebilecek Bodrum’da yaşayanlara nefes aldırabilecek bir Bodrum etiketli milletvekilinin Meclis’e taşınması ile bu konu noktalanacaktır.

Seçime girecek diğer partilerde Bodrum’u temsil edebilecek bir adayın olmaması ile MHP adayı Asım Başaran’ın önü de açılmıştır.

Biz, bu nedenle 1 Kasım seçimlerinin Bodrum için çok önemli bir fırsat ve şans olduğunu vurgulamaya çalışıyoruz. Siyasi görüşü ne olursa olsun, Bodrum’da yaşayan, Bodrum’u seven ve Bodrum’a sahip çıkmaya çalışan “Bir başka Bodrum yoktur” diyen kim olursa olsun Başaran’a sahip çıkarak aslında Bodrum’a sahip çıkmış olacaktır.

Biz, Başaran’ın adaylığını çok olumlu bulduk. Bodrum için de çok büyük bir şans olarak değerlendiriyoruz. Başarılı olacağına inancımızı yineleyerek, bu yolda vereceği mücadelede başarılar diliyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/ncedt.buluz

bu konuda daha fazla