medya sensin, paylaş!

Black Friday - Kanada

Şükran Günü bir çesit hasat bayramı, kültürel bir coşku geleneği... Ve Amerika Kanada'ya göre daha ılıman olduğundan, bu bayram Kanada'da, Amerika'dan yaklaşık bir buçuk ay sonra kutlanıyor.

Her bayramda olduğu gibi insanlar birbirlerine hediye alıp veriyorlar. Noel yakın oldugu icin bu hediyelerin maddi değeri noeldeki kadar yüksek olmasa da piyasada milyar dolarlarla ifade edilen hacim artışı yaşanıyor. Bu pastadan payini almak isteyen satıcılar da Amerika'daki Şükran Günü'nün hemen ertesinde 'Black Friday - Kara Cuma' diye bir gün yaratmışlar. Kara Gün'de, magazalar fiyatlari %10'dan %50'lere varan aralıklarda aşağı çekiyorlar. Böylece ucuz mal almak için aylardir bekleyen tüketicilerin ilgisini kendilerine çekiyorlar. Sabahın köründe kuyruklara giren, zaman zaman mağaza açılırken kapılara kıracak kadar yüklenen (bazen de kıran) tüketiciler, mağazalarda ihtiyaci olmasa da sırf ucuz olduğu için satın alıyor. Alışverişlerin çoğu bir ay sonraki Noel için yapılıyor. İnsanlarin evlerinde hayatlarinda belki de yalnizca bir kez kullanacaklari elektronik eşyalar raflarda yerlerini alıyor.

Elbette 30 milyonluk Kanada'nin Şükran Günü'nün ardından bir tüketim günü çıkmıyor, o yüzden Kanadali tüketiciler de 300 milyonluk Amerika'nın Şükran Günü'nü bir buçuk ay, sabırla bekliyor. Ama kredi kartlarindaki limitin bir kismı da 26 Aralık'ta, yani Noel'den bir gün sonraki Boxing Day'e saklaniıor. Yılbaşının ertesi günü sokaklar bomboş oluyor, zira insanlarda harcayacak para kalmıyor. Bir çok Kuzey Amerika'lı, Ocak ayını ya psikologda ya da spor salonunda geçirmek zorunda kalıyor. Ne de olsa tatilde alınan kilolari vermek zor.

Kapitalizmin nimetlerinden herkes faydalaniyor. Bununla birlikte 'tuketim cilginligi' da bir tur hastalik gibi yayiliyor. Bunun farkindaki tuccarlar da surekli bu cilginligi korukleyecek ozel tuketim gunleri pompalamaya devam ediyorlar. Ellerindeki mallari satmak icin hic bir firsat kacirilmiyor. Bunlardan biri de Sukran Gunu.