medya sensin, paylaş!

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Türkiye’deki Fırsatlara Dikkat Çekti

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Türkiye’deki Fırsatlara Dikkat Çekti

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Greg Hands, Türkiye ziyaretinde bulundu. Ziyareti sırasında Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası ev sahipliğinde, Oda’nın Yönetim Kurulu Üyeleri ve Birleşik Krallık Uluslarası Yatırım Departmanı (DIT) ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşme sırasında iki ülke arasındaki ticari faaliyetler ve yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt, Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, Başkonsolos Yardımcısı ve Ticaret ve Yatırım Departmanı Başkanı Neil Floyd, Bakan Hands’e güncel iş dünyası ve ekonomi dinamikleri, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki sürdürebilir ticari ilişkilerin potansiyeli konularında bilgi aktardı. Görüşmede sektörlerin öncelikleri ve yatırımlar için yeni girişimler de tartışıldı.

Ayrıca, Judith Slater ve Chris Gaunt, Bakan ile, finans, teknoloji ve sağlık sektörleri başta olmak üzere, iki ülkede karşılıklı faaliyet gösteren firmaların büyüme potansiyeli ve faaliyet takvimleri hakkında bilgileri paylaştı.

Bakan Hands, Birleşik Krallık’ta yatırım yapmayı ve işlerini geliştirmeyi planlayan Türkiye’deki iş insanlarının ve şirketlerin büyük potansiyeli ile azmini görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türkiye’nin Birleşik Krallık için büyük bir pazar olmaya devam ettiğine dikkat çekti. Hands, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin hala güçlü olduğunu ve Türkiye pazarında yatırım yapmayı planlayan daha pek çok İngiliz yatırımcı için büyük gelişme potansiyeli bulunduğuna inandığını dile getirdi. Bu değerlendirmeler ışığında, önümüzdeki dönemde daha çok İngiliz ticari heyetin Türkiye ziyaretinde bulunacağı öngörülüyor.

Hands ayrıca, iki ülke arasında karşılıklı ticaretin yıllar içinde artarak devam etmekte olduğunu ve Birleşik Krallık’ın Türk firmaları ile ticaret ve yatırım alanında çalışmaya çok hevesli olduğunu vurguladı. “Her geçen yıl Türk pazarına giriş yapmayı planlayan İngiliz yatırımcı sayısı artıyor. Bu değerlendirmeler ışığında, önümüzdeki dönemde Birleşik Krallık’tan daha fazla ticari heyetin Türkiye’yi ziyaret edeceği öngörülüyor.” dedi.


Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası Hakkında:


Türkiye ile İngiltere arasında 129 yıldır ticari ve kültürel bir köprü görevi üstlenir. İngiltere dışında faaliyet gösteren ikinci en eski Ticaret Odasıdır. Oda, 2013 yılında UKTI (Birleşik Krallık Ticaret & Yatırım Birimi) ile İngiltere ve Türkiye arasında ticareti artıracak olanakları destekleyen Stratejik Ortaklık anlaşması imzalamıştır. Anlaşma çerçevesinde iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak hedefiyle projeler geliştirilmektedir. Oda, Türk firmalarıyla iş yapmak isteyen İngiliz firmalarını, Türkiye ekonomisi ve şirketleri hakkında bilgilendirirken, üyeleri adına İngiltere’deki Ticaret ve Sanayi Odaları’yla ve Ticaret Bakanlığı ile ilişkileri geliştirir. www.bcct.org.tr