medya sensin, paylaş!

Bir Kadını Beğenmek

Birçok hemcinsimde gözlemlediğim kadarıyla biz erkekler kadını hala bir seks objesi olarak görmeyi bırakacak gibi görünmüyoruz. Böyle küt diye konuya girdim. Çünkü bu sefer en son söyleyeceğimi en başta söylemek istedim.

Bir arkadaşımın Facebook'ta yaptığım bir beğeni ile ilgili olarak benimle konuşurken kullandığı ifadelerin özeti şu: "Ben bir kadın arkadaşımın fotoğrafını beğendim. Kadın mini etekliydi. Öyleyse ben o kadının fotoğrafını beğenirken birtakım cinsel duygular beslemiştim." Görüldüğü üzere, mini etekli bir kadının erkeklerde bambaşka çağrışımları var. Ve benim böyle giyinen bir arkadaşım varsa, o kadınla bambaşka ilişkiler içine gireceğime inanan çok sayıda erkek de bulabiliyorum etrafımda. Bu da dekolte giyinen bir kadına yönelik tecavüzü normal sayan bir toplumun temelini oluşturuyor. Çok masumane görünen, ama özünde bu hastalığın belirtisi olan bu erkek anlayışı yüzünden, hiçbir kadın-erkek ilişkisi sağlıklı bir zemine oturamıyor. Kadın ve erkeğin baş başa yapacağı her şeyin yatakta olabileceğine inananlar yüzünden, kadın ve erkek yan yana mücadele edebilecek toplumsal bir desteğe de sahip olamıyor. Bu da kadın ve erkeğin ayrı ayrı yolculuk edeceği ulaşım yollarının ve diğer haremlik selamlık uygulamaların kolaylıkla uygulanmasına neden olacağı gibi, kadını da toplumdan soyutlayacaktır. Bu da bizzat bu saçma sapan erkek eğiliminden artık usanmış kadınların talebi olacaktır üstelik.

Beğenilerini doğru dürüst ifade edemeyen erkeklerimizin, beğenilerini ifade edebilen ve kadınlarca bu beğenilerinde bir art niyet aranmayan hemcinslerine "vay köftehor" türünde takılmalarının altında yatan psikolojik sebepler hiç de önemsiz değil. Yazımda da bahsettiğim gibi masumane görünse de sonuçları çok ciddi.

Bir erkeğin bir kadını beğenmesi çok normal… Bir kadının bir erkeği de. Ancak bir erkek güzel bulduğu her kadınla birlikte olabileceğine inanıyorsa, işte bu mesele burada tıkanıyor. Sırf bu yüzden yakın arkadaşlarınıza güzelliğiyle ilgili bir iki söz söylerken bile zorlanırsınız. Yanlış anlaşılma korkusu. Oysa hiçbir şekilde aklınıza başka bir şey gelmez. Ancak toplumun bu eğilimi bunu aklınıza düşürür. "Ben bu kadını beğendim. Acaba âşık mı oldum?" diye düşünürsünüz. Ya da sizin bu beğeninize teşekkür eden kadından beklentiler içine girersiniz. İşler sarpa sarmaya başlar.

Beğenilme dürtüsü, doğadaki tüm canlıların ortak özelliğidir. İnsanlar da beğenir. Doğaldır. Toplumumuza geldiğimizde ise bu konu biraz farklı işler. "Ne kadar güzel olmuşsun" dediğimiz bir arkadaşımızın yanındaki arkadaşının muzırca gülümsemesini yakalarsınız. Ve sizin yanınızdaki arkadaşınız da kadının kıyafetiyle beğeni arasında doğru orantı kurmaya çalışır. Hele ki beğendiğiniz kadın mini etekli veya dekolte başka bir kıyafet giydiyse...


İşte bu erkek anlayışı toplumda tecavüzü dahi haklı çıkartmaktadır. Bu gidiş, gidiş değil. Demedi, demeyin.