medya sensin, paylaş!

Bilimsel çalışmalar kanıtladı: Orafti®Synergy1 diyabet riskini azaltmaya faydalı

İki yeni bilimsel çalışma Orafti ® Synergy1’in diyabet riskini azaltmada faydalı olduğunu kanıtladı

İki yeni araştırma, BENEO’nun hindiba kökü lifi Orafti ® Synergy1’in (oligofruktozla zenginleştirilmiş inulin), diyabet riskini azaltmada üç önemli etkisini ortaya koydu [1] , [2] . Profesör Gary Frost ve Imperial College Londra'daki ekibi tarafından yapılan ve Diabetes UK tarafından finanse edilen araştırmalara göre Orafti®Synergy1’in sağladığı ilk fayda prediyabetik insanlardaki enerji alımını azaltmak ve kilo kaybını desteklemek. İkincisi, prediyabetik yetişkinlerin karaciğer ve kas dokularında bulunan yağı azaltmak ve üçüncüsü ise öğün sonrasında insülin salgılarını arttırmak. Araştırmalar, (fermente) hindiba kökü liflerinin, özellikle diyabet riski altındaki insanlar üzerinde benzersiz metabolik etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Dünya çapında yaklaşık 415 milyon diyabetli olduğu [3] ve bu sayının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağı tahminleri göz önüne alındığında elde edilen yeni veriler daha da önem kazanıyor. Prediyabetik aşamadaki ve diyabet başlangıcındaki insanlar için acilen önlem stratejilerine ihtiyaç vardır. Kilo kaybı hedefi ile gerçekleştirilen beslenmedeki ve yaşam tarzındaki değişiklikler etkili olmakla birlikte, uzun vadede sürdürmek, artan iştah ve gıda alımı ile oldukça zordur. Bu düşüncelerden yola çıkarak Profesör Frost ve ekibi, Orafti ® Synergy1’in diyabeti önlemedeki etkilerini araştırdı (önceki araştırmalar hindiba kökü liflerinin, iştahla birlikte gıda alımını azaltarak, kilolu erişkinlerde kilo kaybını desteklediğini ortaya koydu).

18 haftalık bir süre içinde gerçekleşen birinci paralel çalışmada, 20 kişilik prediyabetik bir grup günlük 30 g. Orafti ® Synergy1 tüketirken kontrol grubundaki 19 prediyabetik de fermente edilemeyen lif tüketti. Her iki grup da ilk 9 haftalık kilo kaybı döneminde (düzenli beslenme kontrolü ile) yaklaşık olarak kendi vücut ağırlıklarının %5’ini kaybetti. Fakat Orafti ® Synergy1 tüketen grup, takip eden (ve beslenme kontrolü desteği verilmeyen) 9 haftalık kilo koruma döneminde çok daha fazla kilo kaybı gösterdi. Bunun nedeni, gıda alımında gözlemlenen ciddi düşüş de olabilir. 9 haftalık Orafti ® Synergy1 takviyesinin ardından katılımcılar, ad libitum yemek testinde yaklaşık 270 kcal daha az tüketti.

İlk defa normal Orafti ® Synergy1 takviyesinin, prediyabetikkesimde geleneksel kalori kısıtlamalı yaşam tarzını destekleyerek kilo kaybını arttırdığı kanıtlandı.

Buna ek olarak, sonuçlar Orafti ® Synergy1’in vücut yağ oranında, ve özellikle karaciğer ve soleus kas yağlarında büyük düşüşler sağladığını ortaya çıkardı. Karaciğer yağı, şekerli diyabet gibi metabolik hastalıklarda önemli bir risk faktörü olarak bilinir. Dolayısıyla, Orafti ® Synergy1’ in, karaciğer yağlarında gözlemlenen etkisi, kilo kaybından bağımsız olarak, diyabeti önlemede prediyabetik hastalara ek faydalar sağlamaktadır.

Yürütülen ikinci çalışma, Orafti ® Synergy1’in prediyabetiklerinde kilo kaybı ve enerji alımında sağladığı faydaları ortaya koyuyor. Buna ek olarak, altı haftalık bir süre boyunca düzenli Orafti ® Synergy1 desteği ile insülin tepkisinde gelişim gözlemlendi. Gizli şeker ve / veya gizli şeker toleransı olan 34 kişi ile yürütülen bu çapraz araştırmada, kontrol grubu günlük 30g’a kadar Orafti ® Synergy1 ya da fermente edilemeyen lif tükettiler. Gizli şekeri olan prediyabetik katılımcılarda, Orafti ® Synergy1 takviyesi açlık insülin değeri ve insülin direncinde ciddi düşüşler sağladı. 13 katılımcılık bir alt grupla gerçekleştirilen gıda toleransı testi de, hindiba kökü lifinin öğün sonrası, toplam insülin salgılamasında değişikik olmadan erken insülin salgılanmasını arttırdığını ve erken GLP-1 salgılanmasında kontrol grubuna göre artış gözlemlendiğini ortaya koydu.

BENEO, Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, araştırmalarla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Elde edilen bu sonuçlar prediyabetikler için oldukça heyecan verici. Hindiba kökü liflerinin insanların doğal olarak daha az yemelerini sağladığını biliyoruz. Elde edilen bu yeni sonuçlar Orafti ® Synergy1’in, diyabeti önleme stratejilerindeki muhteşem potansiyelini vurgulayarak, onu yalnızca kilo kaybını destekler bir ürün olmaktan da çıkarıyor. Hindiba kökü lifi, hafif tatlı tadıyla, kolaylıkla insanların günlük beslenme alışkanlıklarından biri haline gelebilir.”

[1] Guess et al (2015) A randomized controlled trial: the effect of inulin on weight management and ectopic fat in subjects with prediabetes. Nutr Metab 12:36.

[2] Guess et al (2016) A randomized crossover trial: The effect of inulin on glucose homeostasis in subtypes of prediabetes. Ann Nutr Metab 68, 26-34.

[3] Intern. Diyabet Federasyonu (2015) Diyabet Atlası 7 th edisyon, http://www.diabetesatlas.org/