medya sensin, paylaş!

Beyoğlu'nda Nefret Cinayeti

Beyoğlu'nda bir evde kalan 2 trans kadın, henüz kimliği belirlenemeyen 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonucu Çağla Joker isimli trans hayatını kaybederken, arkadaşı da ağır yaralandı. Saat 12:00’de Daracık Sokakta cinayet protesto edilecek.

Olay, saat 01.30 sıralarında Beyoğlu Kamer Hatun Mahallesi Daracık Sokak'ta bulunan bir apartmanda meydana geldi. İddiaya göre, Çağla Joker (25) ile Nalan Kaptuğ (45), henüz kimliği tespit edilemeyen 2 kişi tarafından kaldıkları evde tabancayla vuruldu. Saldırı sonucu Çağla Joker göğsünden, Nalan Kaptuğ da boynundan yaralandı. Şüpheliler ise olay yerinden kaçarak kayıplara karıştı. Silah sesleri üzerine apartman sakinleri durumu, polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Çağla’nın hayatını kaybettiğini belirledi. Ağır yaralanan Kaptuğ ise sağlık ekipleri tarafından ambulansla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis kayıplara karışan 2 cinayet zanlısının yakalanması için geniş çaplı araştırma başlattı.

"Ben tampon yapmaya başladım"

Çağla Joker ile Nalan Kaptuğ'un görgü tanığı bir arkadaşı, "Silah seslerini duyduk. Silah seslerinden sonra da biri kaçtı. Hemen arkadaşlarımızın bulunduğu daireye çıktık. Ben tampon yapmaya başladım, bir arkadaşım da diğer yaralıyla ilgilenmeye başladı. Apartmandan kaçan tek kişiydi; fakat iki kişi gelmişler. Ben birini gördüm, diğeri sonradan kaçmış" diye konuştu.

Bugün Saat 12:00’de Daracık Sokakta nefret cinayeti protesto edilecek.

Transgender Europe’un Kasım 2013’te yayınladığı rapora göre Türkiye en çok trans cinayetinin yaşandığı Avrupa ülkesi konumunda. 2008-2013 yılları arasında Türkiye’de 34 trans birey öldürüldü.