medya sensin, paylaş!

BENEO'nun Dengeli Kan Şekeri Seviyesi için Akıllı Karbonhidratları Fi İstanbul’daydı

Fonksiyonel bileşenlerin lider üreticilerinden BENEO, İstanbul’da düzenlenen, gıda bileşenleri fuarı, Food Ingredients İstanbul 2015’te (Fi İstanbul) tüketicilerin daha sağlıklı bir yaşam biçimine kavuşmalarına yardımcı olmak için yiyecek ve içeceklerin kan şekeri tepkisini düşürebilen çeşitli akıllı karbonhidratlar sundu.

Toplam nüfusunun yüzde 14.7’den fazlası (7.2 milyon kişi) diyabetli olan Türkiye, Avrupa’da diyabetin en çok görüldüğü ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor [1] . Uluslararası Diyabet Federasyonunun son verilerine göre diyabetli sayısı 2035 yılına kadar 4.6 milyon kadar artacak. Önde gelen bilim insanlarından oluşan uluslararası bir komite tarafından, glisemik endeks ve sağlık faydaları ile ilgili yayımlanan Bilimsel Konsensus Bildirgesi [2] , kan şekeri seviyelerinin düşük olmasının ne kadar önemli olduğuna dair kanıtlar sunuyor. Uzmanlar düşük glisemikli diyetin, tip II diyabeti ve koroner kalp hastalıkları riskini azalttığına, diyabetli kişilerin kan şekerini kontrol etmeye ve kilo kontrolüne yardımcı olduğuna dair ikna edici veriler olduğunu doğruluyorlar.

BENEO Bölge Satış Müdürü (Güney Avrupa, Ortadoğu, Afrika) Miren İturbe; “Tüketiciler kan şekeri seviyelerinin, enerji yönetimi ile genel sağlık konusunda etkisi olduğunun giderek daha çok farkına varmaya başlıyorlar ve düşük glisemikli beslenmeyi onaylayarak tüm şekerlerin kötü olduğuna dair inançtan uzaklaşıyorlar. “İyi karbonhidratlar”ın “kötü karbonhidratlar”a kıyasla daha az insülin talebi olması ve metabolik düzeni geliştirmesi nedenleriyle avantajları olduğunu anlamaya başlıyorlar. Üreticiler bu trendi yakaladı ve düşük glisemikli ürünlerin sayısı önemli ölçüde arttı.” Diyor.

Miren İturbe, Türkiye pazarındaki gelişmelerin üreticilere yenilikler için alan açmakta olduğunu gözlemlediklerini ifade ederek; “Bir taraftan tüketiciler, aldıkları ürünün daha sağlıklı ve dengeli bir besin olması için besin bilgileri ve etiketlere daha fazla dikkat ediyor, diğer taraftan perakendeciler, ilgi çekici sağlıklı ürünlerde daha fazla seçenek arıyor. Palatinose™ ve ISOMALT gibi bileşenlerin sağlıklı ve akıllı ürünler geliştirmede üreticilere ilham verdiğini söyleyebiliriz.” diyor.

FI Istanbul’da BENEO standına gelen ziyaretçiler kan şekeri tepkisini çeşitli yollarla düşürmeye yardımcı olacak ilgi çekici ürünleri deneyimledi. Bu ürünler düşük glisemikli ve doğal olarak elde edilmiş prebiyotik lifler; inülin ve oligofruktozun yanı sıra firmanın eşsiz yeni nesil şekeri Palatinose™ ve şeker ikamesi ISOMALT içeriyor.

Ürünlerden örnekler:

Tahıl Barları – BENEO’nun prebiyotik lifi oligofruktoz içeren bu tahıl barlarının şekeri azaltılmıştır ve lif açısından zengindir. Hafif tatlılığa sahip ve sadece 2 kcal/g olan oligofruktoz gerek duyulan şeker miktarını ve sonuç olarak kaloriyi azaltır, ayrıca tadı ve lif içeriğini geliştirir. Tahıl barlarındaki oligofruktoz aynı zamanda nemlendirici görevi görerek barların daha uzun süre yumuşak kalmasını sağlar.

Kahvaltılık Kurabiyeler – Bu kurabiyeler geleneksel şekerin Palatinose™ ile ikame edilmesi sayesinde kan şekeri tepkisini azaltma avantajına sahiptir. Prebiyotik liflerin eklenmesiyle “lif kaynağı” olma özelliği taşıyan kurabiyeler, yumuşak ve nemli yapısıyla lezzetli alternatiflerdir.

Kuru Pastalar – BENEO’nun şeker ikamesi ISOMALT içeren bu mükemmel kıtırlıktaki ürünler şeker ilavesizdir. BENEO’nun pirinç nişastası da ürünlerin paketleme sırasında ve raf ömrü boyunca kırılma ihtimalini azaltır.

BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko şöyle diyor: “Türkiye’de diyabet riskinin ve hastalığının çok yaygın olması farklı karbonhidratların niteliğinin gündemin üst sıralarına taşınması gerektiğine işaret ediyor.” Sentko sözlerine şunları ekliyor: “İnsanlar düşük kan şekeri tepkisi olan yiyecek ve içeceklerin iyi hissetmeyi ve sağlıklı yaşlanmayı desteklediğini anlamaya başladılar. Yiyecek ve içecek imalatçıları, söz konusu artan farkındalığı karşılayacak besinsel faydalar sunan, lezzetli ürünler üretmeleri gerektiğini biliyor. Bu nedenle BENEO, gıda endüstrisini, hem beslenme bilimi, formülasyon tavsiyeleri hem de pazar ve tüketici görüşleri konusundaki çalışmaları ile destekliyor.”


[1] IDF Diabetes Atlas, 2014.

[2] http://www.nutrition-foundation.it/notizie/GLYCEMIC-INDEX--GLYCEMIC-LOAD-AND-GLYCEMIC-RESPONSE--AN-INTERNATIONAL-SCIENTIFIC-CONSENSUS-SUMMIT.aspx