medya sensin, paylaş!

BENEO Kan Şekerinin Düzenlenmesini Mercek Altına Alıyor

BENEO Kan Şekerinin Düzenlenmesini Mercek Altına Alıyor

Büyük önem arz eden “Az Olanın Gücü” konusuyla BENEO, bu yıl Amsterdam’da düzenlenen HiE Fuarında özellikle kan şekeri değerlerinin dengelenmesine odaklandı. Şirket, yiyecek ve içeceklerin kandaki glikoz tepkisini BENEO bileşenlerinin nasıl yavaşlatabileceğini ve dolayısıyla sağlıklı yaşama katkısını gösteriyor. Kan şekerinin düzenlenmesinin yanı sıra BENEO, glütensiz ürünlere dair çözümlerini de sahneye çıkarıyor.

Diyabet, obezite gibi bulaşıcı olmayan hastalık vakalarının artması, yüksek glisemik indeksli diyetlerle bağlantılıdır. Tüketicilerin düşük glisemikli ürünlerin sağlıklı beslenmeye katkı sağladığı konusundaki bilinci giderek arttıkça, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan önerilere rağbet hız kazanıyor. 2013’te düşük glisemik ile ilgili yapılan dünya çapındaki tanıtımlar 2012’ye oranlara %20 artmış durumda [i] ve İngiltere düşük glisemikli yeni ürün geliştirme alanında, 2012’ye kıyasla 2013’te %43 artış göstererek öncülük ediyor. [ii]

EFSA’nın 13/5 sağlık beyanları kapsamında BENEO’nun prebiyotik lifleri oligofruktoz ve inülin için düşük glisemikli olma özelliği ,ve aynı zamanda fonksiyonel karbonhidratları Palatinose™ (izomaltuloz) ve ISOMALT’ın sağlık beyanları onayı konusunda pozitif görüş bildirmesiyle BENEO, şimdi bu besinsel faydaların ilgi çekici ürünlere nasıl dönüştürebileceğini gösteriyor:

Enerji jöleleri (Power Chews) – BENEO’nun düşük glisemikli karbonhidratı Palatinose™ ile üretilen jöle yapısındaki bu şekerlemeler raf ömrü boyunca yumuşaklıklarını koruyorlar. Şeker benzeri lezzeti, hafif tatlılığıyla Palatinose™ bu formülasyonda sakkaroz seviyesini aşağı çekmek ve kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlamak için kullanılıyor.

Kadifemsi meyveli yoğurt yudumları (Velvety Yo-fruit Sips) – BENEO’nunPalatinose™ ve Orafti ® Synergy1 (oligofruktoz ile zenginleştirilmiş inulin) bileşenlerini içeren bu meyveli yoğurt içeceği, düşük glisemik indekslidir ve iyi bir lif kaynağıdır. Yağsız bu içecek BENEO’nun pirinç nişastası sayesinde ağızda kremamsı bir his bırakıyor.

BENEO Yönetim Kurulu Üyesi Dominic Speleers şöyle diyor: “Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ya da obezite gibi hastalıklardan kaçınmayı veya bunları geciktirmeyi sağlayan düşük glisemikli ürünler sunabilmek BENEO için heyecan verici. Ancak böyle bir katkı, tüketicilerin ürünlerden haberdar olup önemlerini anlamalarıyla değer kazanabilir. Bu nedenle BENEO, programını Avrupa tüketicileri hakkında araştırma yaparak tamamlayacak. BENEO’nun pazar araştırması ekibi tarafından yürütülmekte olan bu araştırma, tüketicilerin fonksiyonel karbonhidratımız Palatinose™ ve prebiyotik liflerimizin faydaları hakkındaki ilgi, bilgi ve anlayışlarına odaklanıyor. Şimdiye kadar alınan sonuçlar oldukça ilginç.”

Avrupa glütensiz ürünlerin dünya genelinde lider pazarı olduğundan, BENEO da yenilikçi glütensiz konseptlerini tanıtmak için bu yıl HiE organizasyonunu seçti. “Az Olanın Gücü” temasını merkez alarak, stantta yer alan örnekler BENEO bileşenlerinin besinsel faydalarıyla tat ve yapıya olan katkılarının yenilikçi yiyecek ve içecek fikirleri için taşıdığı potansiyeli ortaya koyuyor:

Glütensiz nefis yumuşak kekler (Gluten-free Scrumptiously Soft Muffins) : BENEO’nun pirinç nişastası, pirinç unu ve oligofruktozunu içeren bu kekler sadece glütensiz olmakla kalmıyor aynı zamanda nemlerini ve tazeliklerini uzun süre koruyorlar. Ayrıca bu kekler iyi birer lif kaynağı. BENEO harika tat ve yapısı olan glütensiz ürün formülleri için çeşitli özel pirinç bileşenleri sunuyor ve ürünlerin temiz-etiketli, organik, GDO’suz olması gibi ek avantajlar sağlıyor.

Glütensiz çıtır çikolata çubukları (Gluten-free Crunchy Choc-Chips) : BENEO’nun yüksek çözünürlüklü inülini HSI, pirinç nişastası ve pirinç ununu içeren bu kurabiyeler hem glütensiz hem lif açısından zengin hem de az şekerli. Üstelik BENEO’nun inulini HSI, kurabiye hamuruna hafif şekerli bir tat veriyor. BENEO’nun pirinç nişastası sayesinde kurabiyelerin raf ömürleri uzun ve yapıları harika oluyor.

BENEO ve ürünleri ile ilgili daha fazla bilgi için: www.beneo.com / www.beneonews.com


BENEO Hakkında:

BENEO, hindiba kökünden, pancar şekerinden, pirinç ve buğdaydan elde edilmiş fonksiyonel bileşenler sunar. BENEO, bir ürünün besin ve teknolojik özelliklerini geliştirmeye yardımcı olmak için ideal ortaktır. Besinle ilgili temel faydaları, “daha az yağlı”, “daha az şekerli”, “daha az kalorili”, “daha fazla lifli”, “glütensiz” ürünler ve süt ürünleri alternatifleri sunması, ayrıca enerji yönetimine, sindirim, kemik ve diş sağlına yardımcı olmasıdır. Teknolojik faydaları ise tat ve yapı geliştirmesidir. Gıda bilimi ve mevzuatı için sağlıklı değerlendirmeler sağlayan BENEO Enstitüsünü ve teknolojilerin uygulanması konusunda danışmanlık yapan BENEO Teknoloji Merkezini kapsayan benzersiz bir uzmanlık zinciri ile BENEO, müşterilerinin daha dengeli ve sağlıklı gıdalar üretmelerini destekler.

Belçika, Şili, Almanya ve İtalya’da üretim birimleri bulunan BENEO, Südzucker Grubu’nun bir parçası olup yaklaşık 900 kişiye istihdam sağlamaktadır

www.BENEO.com


[i] Kaynak: Mintel

[ii] Kaynak: Mintel