medya sensin, paylaş!

BCCT ev sahipliğinde Doğa HSE Group’tan iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

İş sağlığı ve güvenliği farkındalığı sadece kurumlarla sınırlanmayıp, anaokullarına kadar yaygınlaşmalı


Etkili iş sağlığı ve güvenliği, kurumların gündeminde üst sıralara doğru yükseliyor. İş sağlığı ve güvenliği kuruluşlarından Doğa HSE Group, Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası – BCCT ev sahipliğinde Birleşik Krallık Başkonsolosluğunda kurumlara yönelik bir toplantı düzenledi.

“İ ş Sağlığı, İş Güvenliği ve Çevre Faaliyetlerine Yönelik En İyi Uygulamalar " başlıklı toplantıda şirketlerin ve yöneticilerin farkındalığını arttırıcı tavsiyeler ve sunumlar paylaşıldı. Kurumların etkili iş sağlığı, iş güvenliği ve çevre yönetimi için politikalarını yasalara uygun olarak iyileştirmeye yönelik şeffaf önerilerde bulundu.

DOĞA HSE Group Genel Müdürü Sertaç Güven, toplantı sırasında, Türkiye’deki kurumlarda da iş sağlığı ve güvenliği alanında tedbirlerin ön plana çıkmaya başlamasının sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi. Acil çıkış kapıları, yangın merdivenleri, sağlık güvenlik işaretleri, yağın söndürme sistemlerinin kontrol edilerek mevzuata uygun hale getirilmesi, iş yerlerinde proaktif koruyucu önemler alınması iş sağlığı ve güvenliği alanında dikkat edilmesi gereken hususlardan sadece birkaçı olduğunu ifade etti. Bu alanda yürütülen güncel çalışmalara değinen Güven, British Safety Council 5 Star Denetimleri ile güncel mevzuata, ulusal ve uluslararası standartlara ve en iyi uygulama tekniklerine göre, kurumların iş sağlığı ve güvenliği performanslarının hangi aşamada olduğunu test edebildiklerini belirtti.

Şirketin İngiltere’de çözüm ortağı olan British Safety Council yetkilisi Jigna Patel, farklı sektörlerde, çeşitli kampanyalarla pozitif iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulmasının kurumlar için kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Özellikle BSC üyeliğinin uluslararası alanda kazandırdığı yetkinlikler, iş sağlığı, iş güvenliği ve çevre konularında şirketleri motive edici ödüllerin de altını çizdi. British Safety Council olarak, kurumların gereksinimlerine ve beklentilerine uyacak şekilde tasarlanmış kapsamlı denetim, danışmanlık ve eğitim hizmetlerini, özel üyelik avantajı ile kurumlara sunduklarını ifade etti.

DOĞA HSE Group Eğitim Müdürü Çağlar Dohman ise üst yönetim, insan kaynakları ve satın alma departmanlarından, teknik ve bakım-onarım departmanlarına kadar her kademeden çalışanın iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim almaları gerektiğine değinerek, bireysel ve kurumsal eğitim planlamalarının önemini vurguladı. Özellikle, her yaşa ve her sektöre bu alanda eğitimin inmesi gerektiği dile getirildi. İş sağlığı ve güvenliğinin sadece kurumlarda değil üniversitelerde ve hatta anaokullarında da program olarak daha yaygın yer alması gerektiğini belirtti.


Doğa HSE Group Hakkında:

Kısa sürede hızla büyüyen Doğa HSE Group, sektörlerin lider firma ve bireylerine; eğitim, danışmanlık, denetim, OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi), KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) satışı ve Çevre & LEED (Yeşil Bina) hizmetleri veriyor. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında dünyanın 50’den fazla ülkesinde uluslararası danışmanlık, denetim ve eğitim hizmetleri veren Londra merkezli British Safety Council’ın (BSC) iş ortağı olan Doğa HSE Group, kuruluşun Türkiye’deki tek temsilcisi. Doğa HSE Group, üyesi olduğu SKD Türkiye (İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği), PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) ve KalDer’in (Türkiye Kalite Derneği) projelerinde de aktif rol alıyor.


Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası – BCCT hakkında:

BCCT, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında 130 yıldır ticari ve kültürel bir köprü görevi üstlenir. Birleşik Krallık dışında faaliyet gösteren ikinci en eski Ticaret Odasıdır. BCCT, 2013 yılında DIT (Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Ajansı) ile iki ülke arasındaki ticareti artıracak olanakları destekleyen Stratejik Ortaklık anlaşması imzalamıştır. Anlaşma çerçevesinde iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak hedefiyle projeler geliştirilmektedir. Oda, Türk firmalarıyla iş yapmak isteyen Birleşik Krallık firmalarını, Türkiye ekonomisi ve şirketleri hakkında bilgilendirirken, üyeleri adına Birleşik Krallık'taki Ticaret ve Sanayi Odaları’yla ve
Ticaret Bakanlığı ile ilişkileri geliştirir. www.bcct.org.tr