medya sensin, paylaş!

Barzani Yardım Vakfı’ndan Kobanê’ye 500 bin dolarlık yeni yardım

Barzani Yardım Vakfı Kobanê'nin yeniden inşası için 500 bin dolar yardım bütçesi ayırdı. Vakıf kentin yeniden inşasına katkı sunmak isteyen uluslararası örgüt ve şirketleri de teşvik ediyor.

Barzani Yardım Vakfı Kobanê’nin yeniden inşası için 500 bin dolar yardım bütçesi ayırdı. Vakıf kentin yeniden inşasına katkı sunmak isteyen uluslararası örgüt ve şirketleri de teşvik ediyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Barzani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Musa Ahmed, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin Kobanê’nin yeniden inşası için yaptığı yardım çağrısının ardından Barzani Yardım Vakfı olarak kentin yeniden inşası için ilk etapta 500 bin dolarlık bir bütçe ayırdıklarını söyledi.

Daha önce de Kobanêli göçmenlere ve kent halkına çeşitli yardımlarda bulunduklarını hatırlatan Ahmed, ”Kentte saldırıların başlamasından bu yana, gerek Kobanê’de bulunan ve gerekse de Kuzey ve Güney Kürdistan’da bulunan Kobanêlilere yardım eli ulaştırmaya çalıştık. Geçtiğimiz ayın başında Kobanê’ye 70 bin ton un gönderdik ve ayrıca Amerikalı iki yardım örgütünü de kente davet ederek, durumları yerinde görmelerini ve yardım etmelerini teşvik ettik. Bununla birlikte uluslararası şirketlerin de kente yardım etmeleri için yol açmaya çalıştık. Ümid ediyoruz ki önümüzdeki dönede bu şirket ve örgütler Kobanê’nin yeniden inşası için yardımda bulunur” dedi.

Öte yandan Diyarbakır’da 2-3 Mayıs’ta düznelenecek olan Kobanê’nin yeniden İnşası konferansı öncesinde Rojava’nın Qamişlo kentinde bir konferans düzenlendi. Skype aracılığıyla konferansa katılan Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, IŞİD saldırıları sonucu kentin yüzde 80’inin hasar gördüğünü belirterek kentin yeniden inşası için bir komite kurduklarını söyledi. (z.c)

BASNEWS