medya sensin, paylaş!

Barışcan; Cennetin Kapısındayım

BARIŞCAN/İTALYA

www.bariscan.net

İtalya'dan Merhaba

Vivahiba okurları için kısa bir süre İtalya'dan yazacağım..

Bu gün size Floransa'dan sesleniyorum..Özel bir yerdeyim..Rönesans'ın başkentinde...

Özellikle sanat meraklıları kesinlikle ama kesinlikle görmeli... Şehrin hemen her yerinde Botticelli, Michelangelo ve Donatello'nun imzasını görmek mümkün. Gidince keşke sanat tarihi okusaydım diye çok hayıflandım.Gördüklerimi daha iyi anlayabilmek için  :)

Şehir rahatlıkla yürünerek gezilebilecek kadar küçük, zaten şehrin içerisinde yürürken sanat ile iç içesiniz.

Size bahsedeceğim yer CENNETİN KAPISI

İlk gideceğiniz yer Duomo ve Vaftizhane olacaktır. Duomo portakal renkli kubbesi ile Floransa deyince ilk akla gelen yer. Vaftizhane'nin bronz kapıları da gerçekten görülmeli. Kapıya Michelangelo tarafından "Cennet Kapısı" ismi verilmiş.

Kapının üzerinde 10 ayrı panoda İncil'den hikayeleri gösteren kabartmalar resmedilmiş. (Kabil'in Habil'i Öldürmesi Adem ve Havva'nın cennetten kovuluşu vb) Her birinin incelediğinizde detaylar konusunda gerçekten hayrete düşüyorsunuz.

orenzo ghiberti tarafından yapılan bronz vaftizhane kapısı üzerinde incilden sahneler ve çok sayıda figür yeralıyor.

kapının her iki tarafında bulunan sütunlar sultanahmet meydanından getirilerek buraya yerleştirilmiş.27 yılda tamamlanan kapı on bölüme ayrılmış,

üzerindeki kabartmalarda adem ve havvanın yaratılışı,ilk günah,cennetten kovulma,hz.davut'un golyatı öldürmesi,hz.süleymanın seba melikesi ile evlenme sahnesi,hz. ibrahim'in oğlunu tanrıya kurban edişi gibi konular işlenmiş.

kapının orjinali karşısındaki duomo(santa maria del fieore) katedralinin müzesinde sergileniyor.

İtaiya'dan yazmaya devam edeceğim.Şimdilik Hoşçakalın

www.bariscan.net