medya sensin, paylaş!

Aydın' da artık kedi evleri var.

Aydın Valiliği ve Hayvanları Koruma Derneği işbirliğinde gerçekleşen, sokak kedilerinin barınıp açlıklarını giderebildikleri, kedi evlerinin, ilkinin açılışı yapıldı.

Aydın Merkez Pınarbaşı’na konulan kedi evinin açılışına Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Şenay Tekinbaş ve dernek üyeleri ile birlikte hayvan severler katıldı. Açılışta konuşan Şenay Tekinbaş, “Kedi evlerinin yapılmasını 3 yıldır talep ediyorduk. Bu aslında Belediyenin görevi ama bize, Aydın Valimiz Erol Ayyıldız destek oldu. Kendisi de bir hayvan sever. Valimize teşekkür ediyorum” dedi.

Kışta, yaşta ve soğukta sığınacak yer bulamadıkları için araba altlarına girdikleri için her yıl yüzlerce kedinin can verdiğine dikkat çeken Şenay Tekinbaş, “Bize, kedi evlerinin yapılmaması için sebep olarak sunulan her zaman hayvanları sevmeyenlerin rahatsız olacağı. Ama bu kedi evleri, hayvanları, kedileri sevmeyenleri de rahatlatacak. Bu sayede kediler, doğum yapmak ya da sığınmak için vatandaşın evlerine, balkonlarına, bahçelerine girmek zorunda kalmayacak. Bizler dernek olarak onların yaşam kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

8 KEDİ EVİ, 10 KÖPEK KULÜBESİ

Aydın’da toplam 8 tane kedi evi ve 10 tane köpek kulübesi yapıldı. Kedi evlerinin ilki Pınarbaşı Mesire Alanı’nda bulunan Golf Cafe’ye yerleştirildi. Bir tane kedi kulübesinde toplam 20 kedi aynı anda barınabilecek.

“HAYVANLAR AÇ KALMASIN”

Açılışta bulunan ve her biri hayvan sever olan, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, Topluma Hizmet Dersi Kapsamında proje olarak sokak hayvanlarına yardım ediyor.‘Hayvanlar Aç Kalmasın Projesi’ kapsamında Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Şenay Tekinbaş’a ulaşan öğrenciler, kedi evlerinin temizlik ve yiyecek bırakılması konusunda da gönüllü olan öğrencilerin açıklamaları ise şöyle:

Zeynep Bağcı:

“Topluma Hizmet Dersi için hazıladığımız ‘Hayvanlar Aç Kalmasın’ projesi kapsamında gönüllü olarak sokak hayvanlarına yardım ediyoruz. Hem hayvanları aç bırakmamak istiyoruz hem de çöplükleri karıştıran kedi ve köpeklerden dolayı çevrenin kirlenmesini önlemek istiyoruz.”

Hüseyin Çağlı:

“Uzun zamandır sokak hayvanlarına yardım etmek için bir şeyler yapmak istiyordum. Bu proje bana önayak oldu. Bizim yaptığımız bu iş diğer insanlara örnek olmalı. Herkesin bizim kadar duyarlı olmasını istiyorum.”

Esra Fansa:

“Belirli yerlere kaplarda su ve yemek artıkları ile mamalar bırakıyoruz. Böylece hayvanların beslenmesini ve toplumun bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlıyoruz. Bize önayak olan Ydr.Doç. Dr. İbrahim Gökdaş hocamıza ve Dernek Başkanı Şenay Hanım’a arkadaşlarımın adına da teşekkür ediyorum.” (GAMZE KORKMAZ)