medya sensin, paylaş!

Aşkın Ömrü

tag: Aşk

Bir çok kişinin merak ettiği konulardan birisi de aşkın ömrü olsa gerek. Aşk biter mi? bitmez mi? tartışmalarına da bir açıklık getireceğine inandığım bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Öncelikle doğru bilinen yanlışları anlatarak yazıma başlamak istiyorum. Aşk kalp’de değil beyin’de başlar ve beynimizin salgıladığı dopomin hormonu sayesinde mutlu olduğumuzu sanıyoruz. Bu hormon yüzünden yemeden içmeden kesiliyor ve ayaklarımızın yerden kesildiğini hissediyoruz.(Keşke bu etkiler aşk bittikten sonra da devam etse 🙂 ) Kısacası aşık olmamızı düşündüren şey kalp değil beyindir. Bunu söylerken okuduğum bir çok bilimsel makaleden faydalanarak yazıyorum.

Yine okuduğum makalelerde diyor ki; “Aşık olmak geçici bir deliliktir.” Yani aşık olduğumuz zaman beynimizin salgıladığı dopomin hormonu bizim mantıklı kararlar almamızı engelliyor ve sağlıklı düşünemez duruma geliyoruz. Aşıkken aptala dönüşmemizin sebebi budur 🙂

Yine bilimsel makalelerde okuduğum bilgilerden yola çıkarak aşık olmanın yalnızca 1.5-2 saniye sürdüğünü söyleyebilirim. Evet yanlış duymadınız en fazla 2 saniye içinde aşık oluyorsunuz. Karşınızdakini gördüğünüz gibi ya aşık oluyorsunuz ya olmuyorsunuz hepsi 2 saniye içinde belli oluyor. Eğer aşık oluyorsanız beyniniz size onu tanıma isteği gönderiyor ve karşınızdakini merak ediyor ve yakından tanımak istiyorsunuz aksi halde böyle bir istek gelmiyor ve herhangi bir ilgi duymuyorsunuz.

Araştırma yapan uzmanlara göre ise bir aşkın ömrü ortalama olarak 2-3 yıl arasında(ymış) 3 yılın sonunda beynin salgıladığı başta dopomin hormonu olmak üzere aşık olduğumuzu düşündüren tüm hormonlarda azalma başlıyor ve aşk yavaş yavaş bitmeye başlıyor(muş) İşte bu nedenle erkekler gerçekten aşıklarsa ilk 3 yıl aldatmazlar 3. yıldan sonra hormon seviyesinin azalmasından dolayı yeni arayışlar aramaya başlarlarmış. (bak sen şu erkeklere)

Yani kısaca aşkın ömrü 3 yıl olarak biçilmiş bilimsel araştırma yapan profesörler tarafından. Şimdi benim aklıma takılan ise aradan yıllar geçmesine rağmen halen daha birbirlerine deliler gibi aşık olduğunu söyleyen çiftler yalan mı? söylüyor. Yada yıllar sonra ayrılıp da birbirini unutamayan aşk acısı çektiğini söyleyen çiftler profesörlerin araştırmalarına karşı mı? geliyor. Yoksa bu çiftlerin aralarında olduğunu sandıkları şey aşk değil de alışkanlık mı? Aklımda deli sorular 🙂

Buraya kadar sıkılmadan okumayı başarabildiyseniz herkesi aydınlatmak için aklınızdakileri yorum olarak paylaşmaktan çekinmeyiniz 🙂 Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bir önceki yazımız olan İlk Buluşmada Yapılmaması Gerekenler başlıklı makalemizde buluşmada, gerekenler ve ilk hakkında bilgiler verilmektedir.

tag: Aşk