medya sensin, paylaş!

Almanya'dan TRT'ye Hamburg sansürü mü?

Son günlerde Türkçe medyada Alman kablolu televizyon yayın şirketi Unitymedia’nın TRT’yi listesinden çıkarmasına ilişkin bolca haberler yer alıyor. Konu Almanya olunca Unitymedia’ya yönelik iddiaların haddi hesabı yok. Şirketin ırkçı olduğu için TRT’yi listesinden çıkardığını ileri sürenlerden, Hamburg olaylarında Türkçe medyada yer alan ve Almanları eleştiren haberlerin buna neden olduğunu ileri sürenlere kadar çok sayıda spekülatif bilgi yayılıyor. TRT’den sorumlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bir açıklama ile bugün (15.01.2014) Unitymedia’nın TRT’yi yayın listesinden çıkarmasına tepkisini dile getirdi. Arınç, Almanya'daki vatandaşların TRT kanallarını hem uydudan hem kablodan izleyebileceklerini belirterek, ''Hamburg'daki olaylardan dolayı bir cezalandırmanın söz konusu olmadığına inanmak isteriz“ dedi ve hemen arkasından da „Biz meseleyi sadece ücret uyuşmazlığı olarak biliyoruz.'' diye ekledi.

Unitymedia, 12 ülkeden 50 uluslararası radyo televizyon kuruluşuyla anlaşması olan büyük bir kablolu yayın şirketi. Şirketin, „Digital-TV Türkei Basis“ paketinde 11 Türkçe kanal da bulunuyor.

Türkçe medyada yer alan haberler üzerine Unitymedi’ya iddiaları iletip, sorunun nereden kaynaklandığını sorduk. Hızla gelen yanıtın orjinali ilişikte. Almanca olan yazılı açıklamayı kısaca özetlemek gerekirse, Unitymedia şirketi sözcüsü Helge Buchheister, TRT ile sözleşmelerinin 14 Ocak 2014 itibariyle sona erdiği bilgisini doğruluyor ve bu tarihten itibaren TRT’yi listelerinden çıkardıklarını belirtiyor. Buchheister ayrıca, Unitymedia ile TRT arasındaki işbirliğinin sona ermesinde Hamburg olayları ile ilgili Türkçe medyada çıkan eleştirel haberlerin kesinlikle rol oynamadığının da altını çiziyor.

Açıklamada, TRT’nin, Unitymedia ile bir yıl önce sözleşmesini iptal ettiğini, işbirliğinin sürmesi için Unitymedia’nın bir yıldır yoğun çaba harcadığını, ancak TRT’nin, sundukları teklifleri redderek ortaklığı sonlandırdığı bilgisi yer alıyor. Buchheister, sözleşme koşullarının sağlanması halinde TRT yayınlarının Unitymedia kablolu televizyon ağı üzerinden yayınlanabileceğini de hatırlatıyor.

TRT’nin Unitymedia yayın listesinden çıkarılmasını „TRT’ye Hamburg sansürü“ gibi spekülatif başlıklarla veren bazı medya kuruluşlarının haberleri üzerine konu sosyal medyada da öne çıktı.

@Şizofiend adlı kullanıcı „Alman kablolu tv ağı Unitymedia TRT'yi yayından çıkarmış. Ya TRT'yi biz izlemiyoruz Almanya niye izlesin? Gurbetçiler de zehirlenmesin işte“ derken, @24haber adlı kullancı ise „Almanya'nın kablo televizyon şirketi Unitymedia, TRT'yi listesinden çıkarmış. Zaten TRT'de devlet TV'si olmaktan çıkmış AKP TV'si olmuştu!“ diye tepkisini dile getirdi. @rabia_G_ adlı kulanıcı ise „ Unitymedia TRT'yi Hamburg'daki olaylar hakkında haber yaptığı için, yayın listesinden çıkardı, bizde Unitymedia üyeliğinden çıkarız!“ şeklinde oldu.

Unitymedia’dan gelen yanıt

Sehr geehrte Frau Topcu

vielen Dank nochmals für Ihre Anfrage, zu der wir gerne Stellung nehmen.

Wir können Ihnen versichern, dass die Ausspeisung von TRT Türk in keiner Weise mit der von Ihnen angesprochenen TV-Übertragung zusammenhängt.

Es ist richtig, dass wir den türkischen Sender TRT Türk am 14. Januar 2014 aus unserem Free-TV-Programmangebot entfernt haben.

Dies hat folgenden Hintergrund: TRT Türk hat den Verbreitungsvertrag mit Unitymedia KabelBW vor über einem Jahr gekündigt. In den letzten Monaten haben wir intensiv mit Vertretern von TRT Türk über eine Fortführung des Vertrages verhandelt. Bedauerlicherweise hat der Sender unsere Vorschläge abgelehnt, sodass es zu keiner Einigung gekommen ist. Aufgrund der fehlenden Vertragsgrundlage haben wir TRT Türk ausgespeist. Dem Sender steht es frei, die Voraussetzungen für die Verbreitung in unserem Kabelnetz durch den Abschluss des Vertrages zu schaffen.

Bitte haben Sie Verständnis, dass wir uns zu Vertragsbestandteilen nicht äußern.

Das Angebot fremdsprachiger Sender in unserem Kabelnetz umfasst übrigens über 50 internationale TV-Sender und 8 Radio-Sender aus 12 Ländern. Darunter befinden sich elf türkische Sender im Paket „Digital-TV Türkei Basis“.

Abschließend möchte ich nochmals darauf hinweisen, dass die Ausspeisung von TRT absolut nichts mit der angesprochenen TV-Übertragung zu tun hat.

Ich hoffe, ich konnte Ihnen mit meiner Antwort weiterhelfen.

Mit freundlichen Grüßen

Helge Buchheister

Pressesprecher / Spokesperson

Unternehmenskommunikation / Corporate Communication

T +49 221 8462-0

F +49 2273 5947 3792

helge.buchheister@umkbw.de

http://www.twitter.com/ostfriesenkopp

www.unitymedia.de

www.kabelbw.de

Unitymedia NRW GmbH | Aachener Str. 746 – 750 | 50933 Köln

Handelsregister: Amtsgericht Köln | HRB 55984

Geschäftsführung: Lutz Schüler (Vorsitzender) | Jon Garrison | Dr. Herbert Leifker | Frank Meywerk | Winfried Rapp

Bitte prüfen Sie der Umwelt zuliebe, ob der Ausdruck dieser Mail erforderlich ist