medya sensin, paylaş!

Almanya’da Artık IŞİD Yasak

Haziran ayında hilafet devleti ilan ederek Suriye‘nin ve Irak'ın herbirinin üçte birini ele geçiren, halen bu iki ülkede 13 petrol kuyusuyla bir rafineriyi kontrol altına alan ve yıllık 2,5 milyar dolar gelire sahip IŞİD terör örgütü artık Almanya'da yasak. Örgüte 400’den fazla kişinin gittiği Almanya’da son aylarda endişe hakim. Hükümet, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde, düşünce özgürlüğünü de ihlal etmeden bu örgütün ve ona sempati duyan dernek ve organizasyonların nasıl kontrol altına alınabileceğine dair formül arıyordu. O formül bulunmuşa benziyor.

Bugün (12.09.2014) basının karşısına çıkan Almanya Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière , “İçişleri Bakanı olarak, terör örgütü İslam Devleti’nin bütün faaliyetlerini derhal yasaklıyorum” diye konuştu. Bugün öğlenden itibaren yürürlüğe giren yasak, IŞİD'i destekleyen veya IŞİD'in çıkarına yürütülen bütün faaliyetleri kapsıyor. Buna sosyal medyadaki propaganda ve paylaşımlar, protesto eylemleri, IŞİD bayrağı ve örgüte ait bütün sembollerin kullanımı da dahil. Federal İçişleri Bakanı de Maizière, yasak ile birlikte IŞİD için propaganda yapan, ona bağış veya maddi yardım toplayan, ama her şeyden önce örgüte militan kazanma faaliyeti yürütenlerin suç işlemiş olacağını vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière

Bu ne anlama geliyor? Batı Almanya Radyo Televizyonu WDR’in Türkçe programı Köln Radyosu’na konuşan Yeşiller Partisi üyesi, avukat Memet Kılıç , söz konusu yasak ile birlikte Almanya’daki emniyet ve istihbarat birimleri ile yargının IŞİD ile mücadelede adım atma konusunda işinin kolaylaşacağını söylüyor. Kılıç, "Ayrıca IŞİD’e destek veren yapıların maddi kaynaklarına, varsa banka hesaplarına ve mal varlıklarına el konulabilecektir" diye de ilave ediyor.

IŞİD'e yönelik yasak ile Almanya'da bu örgüte destek veren, sempati duyan derneklerin de yasaklanmasının önü açılmış oluyor. Federal İçişleri Bakanı de Maizière, Dernekler Kanunu'nun 3.paragrafına dayanarak IŞİD propagandası yapan, terör örgütüne ait sembolleri kullananan veya ona üye kazanma faaliyeti yürüten derneklerin de yasaklanabileceğine işaret etti. Düzenleme, anayasal düzeni ve içgüvenliği tehdit eden ya da terör örgütlerine destek veren dernek veya kuruluşların Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmasına imkan tanıyor. Bu düzenleme ile son olarak Hamas’a 6,6 milyon euro kaynak aktardığı gerekcesiyle Milli Görüş‘e yakınlığıyla bilinen yardım kuruluşu İHH yasaklanmıştı.

Almanya’da IŞİD'in yasaklanması doğrudan terör örgütleri listesine alındığı anlamına gelmiyor, zira Almanya İçişleri Bakanlığı‘nın bu yasağı nedeniyle kendini mağdur olmuş gören kişi yada kuruluşlar konuyu yargıya taşıyabilir ve yargı süreci sonuçlanmadan yetkili makamlar bir örgütün terör örgütleri listesine alınması için harekete geçmiyor. Kendini mağdur gören kişi yada kuruluşların başvurusu mahkemeler tarafından değerlendirilip, hakimlerin de içişleri bakanıyla aynı görüşte olması halinde ancak bu tür adımlar atılabiliyor.

Benzeri bir prosedür PKK ve DHKP-C için de yürürlüğe konulmuştu. İsimleri AB'nin terör örgütleri listesine dahil edilmiş, bu yolla örnegin PKK'ya yakınlığıyla bilinen Roj-TV kapatılmıştı .

Uzmanlar ve Alman emniyet birimleri IŞİD'in Almanya yapılanması olmadığı görüşünde, ancak ona yakın dernek ve kuruluşların bulunduğuna dikkat çekiyorlar ve buna, son olarak Ağustos başında IŞİD sempatizanı Çeçen selefi grubun Herford'da Ezidilere yönelik saldırısını örnek veriyorlar.

*Mona Alami, Carnegie Vakfı

@topcuelmas

IŞİD‘in Türk Militanları 1

IŞİD’in Türk Militanları 2

10 soruda IŞİD