medya sensin, paylaş!

Alman Televizyonunda Cinsel Egitim: Make Love- 40’ından Sonra Seks

Az önce ‘Vajina Sansürünün Anatomisi’ başlıklı haberin Facebook’un sansürüne uğradığını okudum. Öncesinde de medyada, internet ansiklopedisi Vikipedi’de vajina ve penis sözcüklerinin TTNET tarafından sansürlendiği konusunda haberler yer almıştı. Geçen haftalarda ise ortaokul ders kitaplarından insanların „üreme organlarına“ yönelik bölümlerin çıkarıldığı yazılmıştı.

Yazıya, burada bir düzeltme yaparak başlamak isterim. Onlar sadece üreme organı değil. Başka işe de yarıyorlar elbette, ama onlar cinsel ihtiyacı da karşılayan organlar. Üstelik üreme dendiğinde sadece hetero ilişkiler kastedilmiş oluyor ki bu da ayrımcılık!

Sadece üreme organı olmadığını Türkiye’de vajina ve penis sözcüklerini duymaktan hoşlanmayanlar da çok iyi biliyor! Yoksa 3-5-8 değil, rahat 10-15-20 çocukları olurdu. Yani onlar da sadece üremek üzere yatağa girmiyor. Cinsellik onlar için de ihtiyaç, sadece itiraf edemiyorlar.

Modern insan psikolojisinin kurucularından, Amerikan Abraham Maslow’a göre cinsellik temel ihtiyaçlardan (Ukraynalı bir Yahudi göçmen olarak kesin müslümanları yoldan çıkarmak için o teorileri ortaya atmıştır.Ha ha). Maslow, insanı olumlu tanımlayan bir teorisyen. Ona göre insan, doğuştan gelişme potansiyeline sahip ve kendini gerçekleştirme hedefine ulaşmak isteyen temelde hareket ediyor. Yaptığı kötülükler, ihtiyaç ve beklentilerinin yerine gelmemesi üzerine oluşan tepkiler. Amatör okuyucu olarak burada çenemi kapatıp, detayları işin erbabı uzmanlara bırakıyorum ve ihtiyaç kısmına dönüyorum.


Velhasılıkelam Maslow’a göre insanın ihtiyaçlarının bir piramidi var. Ve orada, nefes almak için hava, üşümemek için giyim, susuzluğunu gidermek için su, beslenmek için gıda, dinlenmek ve rahatlamak için uyku, barınma, sağlık, tehlikelerden korunma ve düzen ihtiyacı ne ise dost, arkadaş, sevgili, eş, ilgi ve iletişim ihtiyacı da o. İşte cinsellik de bu noktada insan ihtiyaçlarının olmazsa olmazlarının arasına gelip, yerleşiyor. Piramid, bireysel ihtiyaçlar ve kendini hayata geçirme diye de devam ediyor yukarı doğru, ama o kısımlar konumuzu dağıtmasın. Biz kaldığımız yerden devam edelim.

Türkiye’de cinsellik, üreme fonksiyonuna indirgenip, ders kitaplarından çıkarılırken ve Vikipedi’de penis ve vajina sözcükleri sansürlenirken iki Alman kamu radyo televizyon kanalı cinsel eğitim yayınına başladı. Daha doğrusu, geçen sene başlayan ve yüksek izlenme oranı, gelen olumlu kamuoyu tepkileri, kısacası başarısı nedeniyle „Make Love- 40’ından Sonra Seks“ adlı programın ikinci sezonu çekildi ve geçen Pazar yayınlanmaya başladı. Make Love, Orta Almanya Kamu Radyo Televizyon Kurumu MDR ile Güney-Batı Almanya Radyo Televizyon Kurumu SWR’in ortak yapımı ve saat 22.00’de yayınlanan, eğitici bilgiler de içeren bir röportajlar dizisi.

Program, tanınmış cinsel terapist Ann-Marlene Henning’in, izleyiciye teorik ve pratik bilgiler vermesi ürerine kurulu. İlk bölümde, 40 yaşından sonra hormonlar kadında ve erkekte nasıl değişir, sonuçları neler olur, bu değişiklikler vajinadaki ıslaklığın azalmasına, erkeğin ereksiyonda zorlanmasına, performansının düşmesine neden olur mu, yaş ilerledikçe cinsel ihtiyaç ve cinsel aktivite azalır mı ve daha bir çok soruya yanıt aramak amaçlı. Terapist Ann-Marlene Henning, programın başında 50’li yaşlardaki Silke ve Andreas çifti ile gölde gezintiye çıkıyor. Kayıkla gezerlerken çiftin cinsel hayatını tanımlamasını istiyor uzman, partnerlerin karşılıklı beklentilerini, cinsel ilişkide denedikleri ve tercih ettikleri pozisyonları, nasıl uyarıldıklarını ve daha çok özel şeyler konuşuluyor. Kayıktaki sohbet sürerken off’tan anlatımlar sırasında gölün etrafındaki evlerin duvarları, pencereler, ağaçlar ve gökyüzü, istatistiklerin yansıtıldığı  sinema perdesi, bir projeksiyon duvarına dönüşüyor. Bir göl evinin cephesinde, ilerleyen yaşlarda cinsel hayatın etkilenişi konusunda araştırma yapan bir profesörün anlattıkları yansıyıp, kayboluyor.

Derken sohbete devam. Andreas yatakta üstte olunca, bütün vücudu geriliyormuş, Silke de alta olunca çok pasif hissediyormuş kendini. Yokmuymuş acaba başka yöntemler? Sonra Silke her zaman orgazm olmuyormuş, Andreas da öylesi durumda hızlanıyormuş, oysa hızlanılmamalıymış. Aksine uyarıp, uyarıp, biraz geri çekilmeli diye öneriyor therapist Henning. Uyarma ve uyarılma ile etap etap hazzın derecesi arttırılırmış. Bir animasyonla vücuttaki kan dolaşımı, beynin etkilenişi vb bir çok şey gözler önüne seriliyor.

Silke ve Andreas merakla dinlerken, Ann-Marlene Henning, onlara iki cinsel pozisyonu denemeleri yönünde ev ödevi veriyor ve ipad üzerinden de gösteriyor. O görüntüler beyaz duvara yansıyor. Beyaz çarşaflar üzerinde söz konusu iki pozisyonu gösteren bir çift. Andreas soruyor, „40 yaşından itibaren hormonal yapının değişmesi ile cinsel aktivite azalıyor mu?“ İstatistikler yine perdelere, lambalara yansıyor: 56-65 yaş arasındaki insanların cinsel aktivitesi, 18-25 yaş arasındakilerden daha çokmuş. 60 yaşlarında tanışmış bir çiftin cinsel hayatı, 30’lu yaşlarda, 10 yıldır beraber yaşayan bir çiftinkinden daha hareketliymiş. Silke ve Andreas, therapistin önerdiği pozisyonları denemek üzere eve gönderiliyor. Tecrübelerini konuşmak üzere iki hafta sonrasına da sözleşiyorlar.

Bu arada ilerleyen yaş ile cinsel aktivite arasındaki ters orantı doğru mu? Therapist Hening, emeklilerden oluşan bir grup ile piknik yaparken görüntüleniyor bir sonraki sahnede. Yiyip, içerken de sanki „Eee daha daha nasılsın“ der gibi cinsellik konuşuluyor. Cesurca, içtenlikle gençlikleriyle bugününü karşılaştıran ve detayları sade, samimi ve cesurca anlatan 65-85 yaş arası kadınlı erkekli bir grup.

Make Love, banal, ucuz ve pornografik olmadan, cinselliği hayatın ortasından anlatıyor. Hem insanların sorularına yanıt arıyor, hem yaygın kanıların doğruluğunu sorguluyor. Bir de insanlar için çok özel ve tabu olan bir konunun hayatın ne kadar normal bir parçası olduğunu hissettiriyor ekrandan. Özellikle kariyer, gelecek planlaması gibi endişelerin hakim olduğu dönemi atlatmış 40 yaş üstü insanların, „ununu eleyip, eleğini asmadığını“ vajina ve penis sözcükleri sansürlenmeden dobra dobra kullanan, cesur ve iddialı bir yapım. Bir sonraki bölüm gelecek Pazar. O zamana kadar Make Love!

@topcuelmas