medya sensin, paylaş!

Alman Anayasa Mahkemesi: Hükümet Kamu Televizyonuna Karışamaz

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi bugün önemli bir karara hükmetti. Hakimler, Almanya'daki kamu radyo televizyon kurumlarının yönetim ve idari kurullarındaki devlet ağırlığının kesinlikle azaltılması gerektiğine karar verdi.

2009 yılında, ZDF Televizyon Kanalı'nın Genel Yayın Yönetmeni, başarılı gazeteci Nikolaus Brender'in sözleşmesi, Genel Müdür Markus Schächter'in önerisine ve isteğine rağmen dönemin ZDF İdari Kurulu tarafından uzatılmadı. Hristiyan Birlik'ten politikacıların ağırlıkta olduğu İdare Kurulu'nun başkanı CDU'lu Hessen Başbakanı, sağcı ve göçmenler karşıtı çizgisiyle de tanınan Roland Koch, bağımsız gazetecilikte ayak direyen Genel Yayın Yönetmeni Nikolaus Brender'i istemiyordu. Kurumu, yenilikçi ve bağımsız tutumuyla bugünkü başarısına taşıyan kişi olarak da tanınan Brender'in olayı Almanya'da yoğun tartışmalara neden olmuş, konu Federal Anayasa Mahkemesi'ne taşınmıştı.

Konuyu karara bağlayan hakimler, STK, sendikalar, spor alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, dini cemaatler, çevre örgütleri ve politikacılardan oluşan kamu radyo televizyonlarının yönetim ve idari kurullarındaki politikacı sayısının çok yüksek olduğunu ve bunun basın özgürlüğüne aykırı olduğunu söylediler. Almanya'da kamu radyo televizyonlarının yönetim ve idari kurulllarındaki politikacı oranı %44. Federal Anayasa Mahkemesi bu oranın %33'e düşürülmesi gerektiğini duyurdu. Hakimler, demokratik bir toplumda, halkın bağımsız haber alma özgürlüğü ve düşünce çeşitililiği için hükümetlerin kamu radyo televizyonlarında ağırlığı elinde tutmaması gerektiğine dikkat çekti. Bütün toplumdaki görüşlerin yansıtılmasının garantisi için kamu radyo televizyonlarının daha bağımsız olması gerektiği vurgulandı. Hakimler, devletin kamunun haber alma hakkını sağlamak ve düzenlemekle yükümlü olduğunu, ancak onun içeriğini belirleme hakkına sahip olmadığına vurgu yaptı.

Ayrıca kamu radyo televizyonlarının farklı kurullarındaki STK temsilcilerinin hükümetler tarafından belirlenemeyeceği ve devlet adına kamu radyo televizyonlarında yer alan temsilcilere de hükümetlerin baskı yapamayacağı belirtildi kararda.

Federal Anayasa Mahkemesi, lokal medyanın güçlü olduğu ve her eyaletin kendi kamu radyo televizyonun da bulunduğu Almanya'da, eyalet hükümetlerinin 30 Haziran 2015'e kadar konuyu yeni yasal düzenlemeye kavuşturmaları için mühlet verdi.

Almanya'da, tükeciticinin ödediği radyo-tv-internet aidatı ile finanse edilen kamu radyo televizyonları, haber kuşaklarındaki bir iki istisna dışında reklamsız yayın yapıyor. Toplumdaki kültürel dini, etnik ve sosyal çeşitliliğin yansıtıldığı programların da yapıldığı kamu radyo televizyonları en güvenilir haber kaynağı olarak görülüyor ve servis ile belgesel yayınlarıyla beğeni topluyor.

@topcuelmas