medya sensin, paylaş!

Akıllıca Bir Pazarlama ile Bu Balkon Binlerce Turisti Çekiyor !

BARIŞCAN / İTALYA-VERONA

www.bariscan.net

İtalya gezimiz devam ediyor.

Sırada, Shakespear 'in dünyaca tanınan, çok ünlü , gerçek , yaşanmış trajedik eserinin geçtiği şehirde;  Verona'dayım..Tarihteki en büyük aşk hikayesinin yaşandığı yerdeyim. Verona deyince ilk akla gelen, doğal olarak, Romeo ve Juliet oluyor; çünkü Şekspir'in aynı adı taşıyan eserine İtalya'nın kuzeyinde, Verona şehri ev sahipliği yapıyor. Gerçekten Verona şehir merkezinde, Juliet'in evi olarak her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilen bir yer var..

İŞTE ONLARIN HİKAYESİ

Akıllıca Bir Pazarlama ile Bu Balkon Binlerce Türisti Çekiyor ! Peki ama nasıl ? Bu konuya açıklık getirmeden önce olur ya bilmeyenler ve yeniden hatırlamak isteyenler için  size *Romeo - Juliet 'in aşk hikayesini tekrar anlatmak istiyorum.

Birbirlerine düşman iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet'in efsanevi aşkı 16. yüzyılda yaşanmış. Kan davası gibi bir düşmanlık içinde olan ailelere rağmen gizlice evlenirler. Bu sırada Romeo, Juliet'in kuzenini öldürmüştür ve Juliet'in mensubu olduğu Capuleti ailesi de bunun intikamını almaya yemin eder. Bunun üzerine Romeo şehirden kaçar, Capuletiler de kızları Juliet'i uygun gördükleri biriyle evlendirmeye kalkarlar. Bunun üzerine Juliet günah çıkarmaya gidiyormuş gibi evden çıkarak gizlice nikahlarını kıyan rahibin yanına gidip durumu anlatır. Rahip Lawrence, Juliet'e bir umut olduğunu söyleyerek ona iki gün boyunca ölü gibi görünebileceği bir iksir verir. Böylece Juliet intihar etmiş gibi görünerek ailesinin zorla kendisini evlendirmeye çabalarından kurtulabilecektir. Rahip durumu Romeo'ya da açıklayan bir mektup yazar ama mektup Romeo'ya zamanında ulaşamaz. Romeo, Juliet'in evleneceğini duyunca apar topar Verona'ya döner ve durumdan haberi olmadığı için Juliet'in gerçekten intihar ettiğini sanır. Buna dayanamayıp zehir içer ve sevgilisinin yanında ölür. İki gün geçince uyanan Juliet ise sevgilisini yanında ölü görünce buna dayanamayıp Romeo'nun hançeri ile kendini öldürür. Halt etmiş olan Rahip de iki ölünün bulunduğu olay mahallinde ailelere durumu açıklar!

BU BALKON DA YAŞANANLAR GERÇEK..

Romeo ve Juliet Shakespeare’in hayali bir eseri değil, yaşanmış bir aşk hikâyesidir. Romeo ve Juliet’in gizlice buluştuğu ev ve balkon hâlâ ayaktadır. Juliet’in evi İtalya’nın Verona şehrindeki Capello Sokağı içinde bulanan 27 numaralı evdir. Dünyanın en duygulu aşk hikâyesinin kadın kahramanı Juliet’in mezarı da bu şehirdedir.

Via Cappello'nun sağ şeridinde yer alan bu turistik mekanın sol tarafında bulunan Juliet'in Ev'i tabelası (Casa di Giullietta) ise bayağı eski Yine de bu durum, dünyanın dört bir yanından akın eden aşıkları ve turistleri durdurmuyor, çünkü Juliet'in Ev'i her daim tıklım tıklım insanla dolu.

BU DİLEKLERİN GERÇEK OLUNACAĞINA İNANILIYOR!

Evin avlusuna doğru uzanan bu dar koridor duvarları ise aşıkların yazıları ile dolu. Sanırım buraya yazılan aşkların ölümsüz olacağına inanılıyor.Ben ve eşim de yazdık tabii ki :)

Juliet'in Evi'nin avlusu...Burada zamanında gerçekten bir Cappelletti (Shakespear eserindeki Capulet aile ismine benzer fakat aynı değil) ailesi yaşamış. Resimde görülen balkonlu yapı Juliet'in evi. Balkonun aşağısında Juliet'in heykeli var. Karşı taraftaki binada ise hatıralık eşya satan bir dükkan mevcut.

Buraya gelen aşıklar için en önemlisi Juliet'in balkonuna çıkabilmek! Tıpkı Romeo ve Juliet'te olduğu gibi! Fakat o kadar kalabalık vardı ki ben ve eşim malesef bu balkona çıkamadık.Balkonu arkamıza alarak bir resim çekindik.

DOKUNMANIN GÜZEL ŞANS GETİRECEĞİNE İNANILIYOR

Burada da daha önce bahsettiğimiz heykeli görüyorsunuz. Sanırım Juliet'in göğüslerine dokunmanın güzel şans getireceğine inanılıyor. Ben de bu hurafeye sırf muzurluk olsun diye uyup heykelin malum yerine tutunarak poz vermek zorunda kaldım.

Kötü bir niyetim asla yok..Lütfen yanlış anlamayın !

*Bu yaşanmış; büyük ve ölümsüz aşk hikayesi, Shakespear sayesinde; ölümsüzleşmiş ve  bütün dünya biliyor..

Ama kafamı kurcalayan bazı ayrıntılar var.

Mesela;

1-  Balkon bayağı yüksek. Buradan serenat yapılırsa kesin bütün mahalle ayağa kalkar.

2-  Ya da Jülyet'i göreceğim diye Romeo kafayı yukarıda tutarsa garanti boyun fıtığı olurdu...

3-  Tamam Efsanevi bir aşk Ama ben böyle aşkları pek tutamıyorum.Bana göre değil yani..Diğer  alemde sonsuza dek kavuşmak falan çok inandığım bir durum değil..Yani sevdiğime dünya gözüyle kavuşmalıyım diyenlerdenim...

4-   Acaba bu 2 genç ölmeseydi de evlenseydiler ve bir kaç hafta filan aynı evde yaşasaydılar yine efsaneleşebilirler miydi?

Bu sorulara bakalım nasıl yanıt verecem?

Ama benim taktığım aslında başka sorunlar var..

Bu evde  değişik dönemlerde çekilmiş Romeo ve Juliet filmlerinde kullanılan kostümler, mutfak aletleri, yataklar, Shakespeare 'in bu ünlü eserinden alıntılar ve replikler, resimler gibi şeyleri de görebilirsiniz.

Ama asıl görülmesi gereken noktalar avludaki bronz Juliet heykeli ve Romeo' nun sevgilisine serenat yaptığı ve sevgilisinin de kendisini eve attığı meşhur balkon.

ASLINDA BİZDE NE BÜYÜK AŞKLAR VE EVLER VAR ! AMA PAZARLAYAN YOK.

Şimdi gelelim tatilde bile kafamı taktığım bu büyük meseleye; Sonuç itibariyle İtalya'ya yolunuz düşerse mutlaka bu eve gelmelisiniz diye son noktayı koymak istiyorum üstelik gönülsüzce ve kıskanarak..

Çünkü bizim ülkemizde de büyük aşkların yaşandığı çok görkemli evler var.Fakat sadece güneşi ve denizi pazarlamayı düşündüğümüz için Verona'ya bu ev için  gelen turistin dörtte birini bile zor çekebiliyoruz ülkemize..

Dolayısıyla bu aşkı da benim gibiler çekemeyebiliyorlar, kıskanabiliyorlar ama sadece ülkemize duyduğumuz saygıdan :)

Şimdilik yazacaklarım bu kadar sevgili okurlarım..Acele edip turist grubumuza yetişmeliyim...

Sırada gezilecek ve kıskanılacak başka bir yerler var bu ülkede

BARIŞCAN / İTALYA -VERONA

www.bariscan.net