medya sensin, paylaş!

AKADEMİSYEN-SANATÇI MEHMET ATLI VE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ AKINCI ORTAOKULUNDA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU.

AKADEMİSYEN-SANATÇI MEHMET ATLI VE ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ AKINCI ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Mardin Akıncı Ortaokulu idaresi ve çalışanları, kendi bünyesinde yer alan boş bir alanı, öğrencilerin verimli zaman geçirecekleri kantin-kafeterya tarzı bir alana çevirmek için kolları sıvadı.
Öğrenciler için yapılacak bu alanın mimarisi ve düzenlenmesi için okul müdürü Metin AYDIN’ın özel uğraşlarla görüştüğü Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda sanatçı kişiliği ile de bilinen Mehmet ATLI ve bölümün son sınıf öğrencileri okulu ziyaret ettiler. Okul bahçesini ve yapılacak alanı gezip gözlemde bulunan genç grup, öğrencilerle sıcak temasta bulunup alan için fikirler üretti. Kısa bir gözlemden sonra okulun çok amaçlı salonunda öğrencilerle buluşan Akademisyen-Sanatçı Mehmet ATLI ve mimar adayı öğrencileri, okula birlikte yapacakları bir “proje” için geldiklerini bildirerek, öğrencilerle fikir alışverişinde bulundular.
ATLI, ’’Buraya okulda öğrendiklerimizi uygulamaya geldik, mimarlık mesleki uygulama bilgisidir ve biz de çıkalım öğrendiklerimizi test edelim dedik. ’’diyerek, Akıncı Ortaokuluna geliş amaçlarını bu şekilde dillendirdi. Mehmet ATLI ve mimarlık son sınıf öğrencilerine ayrıca Mardin Mimarlar Odası üyeleri de eşlik etti. Öğrencilerin mimarlık ile ilgili sorularına karşın ATLI, mimarlığın mekanlarla uğraşmak olduğunu (sokak, cadde, okul, bahçe, ev…) ve şimdi ise yine bir mekanı düzenlemek için geldiklerini, ama bunu yaparken öğrencilerin ilgi, istek ve görüşlerini dikkate alacaklarını söyledi. ATLI, ‘ ’Biz burada başka bir yol daha deniyoruz. Öğrencilerimiz hem mimarlık öğrencilerini görsünler ufukları açılsın diye hem de onların fikrini alalım diye uğraş veriyoruz. Bir dahaki gelişimize kadar sizden istediğimiz şey nasıl bir alan istediğinizi düşünüp bunu makete çevirmeniz. Bunların fotolarını çekip bizimle paylaşırsanız sizin istekleriniz ile bizim tasarımlarımızı birleştiririz ve böylece bir ürün çıkaralım birlikte. ’’ dedi. Akademisyen-Sanatçı Mehmet ATLI ve ekibi, öğrencilerin isteklerini dinleyerek ve fikir alışverişinde bulunarak konuşmaları sürdürdüler. Öğrencilerin mimarlığı neden seçtiğine dayalı sorularına ATLI, “ Lise son sınıfta bir meslek seçmem gerekiyordu. Ben yapıları özellikle eski yapıları; camileri, kiliseleri hep sevdim ve bu süreç beni mimarlığa götürdü. ” diyerek, mimarlığa dair ilgisini anlattı. İşini sevdiğini ve özellikle işiyle ilgili gezmek ve görmek uğraşlarını sevdiğini belirten Mehmet ATLI, sanatçı kişiliğiyle de bu işi bir arada severek yürüttüğünü dile getirdi.

Mardin Akıncı Ortaokulu Müdürü Metin Aydın ise, “ Mardin Artuklu Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencilerinin, "Mesleki Uygulama" isimli dersini öğrencilerimizle somut bir proje üzerinde işlemeleri çok verimli oldu. Mimar adayı öğrenciler, mimariye meraklı bir grup Akıncılı öğrencilerimizle birlikte, okul bahçesindeki boş bir alanı değerlendirmek, projelendirmek için işbaşı yaptılar. Bu üniversite ve Mardin Mimarlar Odasının da içinde olduğu ve elbet sponsorlar üzerinden geliştirilmesinin pekala mümkün olduğu naif proje, sanırım tüm okullarımıza da emsal olacak. Bize desteklerini sunan Akademisyen-Sanatçı Mehmet ATLI ve öğrencilerine teşekkürlerimizi sunuyorum .” dedi.

Öğrencilerle yapılan söyleşi tadındaki dersten sonra okul yemekhanesinde öğrencilerle birlikte yemek yiyen Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencilerinden oluşan grup, yemekten sonra bahçede gözlemlerini sürdürüp öğrencilerle toplu fotoğraf çektirdikten sonra okuldan ayrıldı.