medya sensin, paylaş!

ACCA Türkiye Ruhsatlandırma Töreni

tag: acca

Dünya genelinde küresel bir meslek kuruluşu olan ACCA - Association of Chartered Certified Accountants (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği), Türkiye’deki yeni üyeleri için İstanbul’da ilk kez “Ruhsatlandırma Töreni” düzenledi.

Yeni üyeler, ruhsatlarını ACCA İcra Başkanı Helen Brand’in katılımıyla gerçekleşen resepsiyonda aldı. ACCA Türkiye Başkanı Filiz Demiröz ev sahipliğindeki etkinliğe ACCA Gelişmekte olan Piyasalar Direktörü Lucia Real-Martin, TÜRMOB Genel Başkanı Masis Yontan, TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyeleri, ACCA üye ve adayları, üst düzey muhasebe ve finans profesyonelleri ile akademisyenler katıldı.

Helen Brand, ACCA olarak, etik ve mesleki becerileri güçlendirmeye destek verdiklerini belirttiği açılış konuşmasında; “Muhasebe mesleğinin geleceği için güçlü değerlerimizin arkasında durmaya kararlıyız. 180 ülkede 198.000 üyemiz ve 486.000 öğrencimiz adına - potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak ve küresel fırsatları yakalamak için her zaman daha ileriyi düşünmeyi hedefliyoruz. Türkiye’deki ofisimiz kanalıyla da, ACCA üyelerimiz, adaylarımız ve işverenlerle bağlarımızı giderek güçlendiriyoruz. Geçtiğimiz yıl TÜRMOB ile imzalanan Stratejik Geçiş Sözleşmesinin başarılı sonuçlarını hızla alıyoruz. Finans ve muhasebe profesyonellerinin sağlam ekonomilerin oluşturulmasında rolü büyüktür. Türkiye’de tam donanımlı finans ve muhasebe profesyonellerinin sayısının artmakta olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz. "dedi.

Lucia Real-Martin ise “Dünyadaki ekonomilerin zorlu dönemleri finans ve muhasebe profesyonellerinin deneyimlerini ve niteliklerini artırmaları için fırsatları da beraberinde getiriyor. Büyüyen ekonomi ile birlikte ACCA, üyelerine kişisel gelişimin ötesinde yepyeni deneyim imkânı veriyor ve küresel dünyaya açılan bir kapı oluyor.” dedi.

ACCA Türkiye Başkanı Filiz Demiröz; “Türkiye ofisimiz ACCA’in 100. ofisi olarak faaliyet gösteriyor. Tüm sektörler için geçmişte belirlenen çalışma teknikleri ve teknolojiler, her geçen gün yeni trendlerle karşılaşıyor. Finans ve muhasebe mesleği de bu hızlı değişime uyum gösterecek şekilde yapılanıyor. ACCA ve TÜRMOB olarak önceliğimiz Türkiye’deki muhasebe mesleğinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapmak. Ortak faaliyetlerimizi artırarak, işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

TÜRMOB Başkanı Masis Yontan ise ACCA ile işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.


ACCA NED İ R?

ACCA, muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası standartlarda, iş dünyasında kariyer hedefleyenlere yönelik, öncelikli tercih edilen ruhsatlar sunuyor. Kuruluş, temel mesleki değerler ve etik davranışlar üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Her sektöre uygun ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikteki ruhsatları ile muhasebe ve finans profesyonellerinin dünyanın her yerinde aynı kalitede iş üretebilmelerine imkan sağlıyor. ACCA ruhsatı, kişinin uluslararası standartlarda geçerli mesleki becerilere sahip olduğunun prestijli bir belgesi olarak uluslararası iş çevrelerince kabul görür.

Kuruluşun Türkiye genelinde 40 üyesi ve 814 ruhsat adayı bulunuyor. Dünya genelinde 1904 yılından beri hizmet veren ACCA’in, 180 ülkede 198 bin üyesi ve 486 bin ruhsat adayı yer alıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde 100’den fazla ofis ve merkezi bulunuyor ve 7,291 onaylı işverenle işbirliği içinde çalışmalarını devam ettiriyor.

ACCA, hem Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu - IFAC, hem de dünya genelinde faaliyet gösteren 80'den fazla global muhasebe meslek kuruluşuyla işbirliği yapıyor. Kuruluşun, geçen yıl TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) ile imzaladığı stratejik geçiş anlaşması da bulunuyor.

tag: acca