medya sensin, paylaş!

71. Venedik Uluslararası Film Festival'inde Ödüller Sahiplerini Buldu

Sinema sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Altın Aslan için Venedik’te 20 film yarıştı. Dünya’nın en eski uluslararası film festivali olan Venedik Film Festivali, 27 Ağustos - 6 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlendi.

Jüri başkanlığını Alexandre Desplat’ın yaptığı festivalde yarışan filmlerin tam listesi şöyle:

Fatih Akın - The Cut

Roy Andersson - A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

Ramin Bahrani - 99 Homes

Rakhshan Bani - Etemad Ghessha

Xavier Beauvois - La rancon de la gloire

Saverio Costanzo - Hungry Hearts

Alix Delaporte - Le dernier coup de marteau

Abel Ferrera – Pasolini

David Gordon - Green Manglehorn

Alejandro Gonzalez Inarritu - Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance

Benoit Jacquot - 3 Coeurs

Andrei Konchalovsky - The Postman’s White Nights

Mario Martone - Il Giovane Favoloso

Francesco Munzi - Anime Nere

Kaan Müjdeci - Sivas

Andrew Niccol - Good Kill

David Oelhoffen - Loin des hommes

Joshua Oppenheimer - The Look of Silence

Shinya Tsukamoto - Nobi

Wang Xiaoshuai - Red Amnesia

Bu sene 71.’ si düzenlenen Venedik Film Festivali’nde iki Türk yönetmenin filmi yarıştı. Fatih Akın’ın “The Cut” filmi ve Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi bu yılki yarışma programında yer aldı. Venedik Film Festivali’nde yarışma programının dışında da bir Türk filmi gösterildi. Türk sinemasının 100. yılı sebebiyle Ömer Lütfi Akad’ın “Gelin” (1973) filminin restore edilmiş versiyonu “Venedik Klasikleri” başlıklı programda yer aldı. Festivalin “Ufuklar” kategorisinde de Türkiye’den Alin Taşçıyan jüri koltuğunda oturdu.

Venedik Uluslararası Film Festival’inde büyük ödül Altın Aslan, İtalyan Gianfranco Rosi’nin yönettiği “ Sacro GRA ” isimli belgesele; en iyi yönetmen ödülü olan Gümüş Aslan ise “ Miss Violence ” isimli filmiyle Alexandros Avranas’a verildi. İlk kez verilen Venedik Jüri Büyük Ödülü ise “ Jiaoyou ” isimli filmiyle Tsai Ming-liang’ın oldu. Stephen Frears’ın yönettiği, Steve Coogan ve Jeff Pope’un yazdığı “ Philomena - En İyi Senaryo Ödülü ” nü alırken, Jüri Özel Ödülü Philip Gröning’in yönettiği Die Frau des Polizisten’e verildi. En iyi ilk filme verilen Geleceğin Aslan’ı ödülü ise “ White Shadow ” isimli filmiyle Noaz Deshe’nin oldu. Belçika’da yaşayan Bülent Öztürk, “ Küçük Pencereli Evler ” isimli kısa filmiyle Avrupa Kısa Film Ödülü’ne layık görüldü.

Ana yarışmada Altın Aslan için yarışan Kaan Müjdeci’nin yönettiği bir çocuk ile bir dövüş köpeğinin öyküsünü konu alan “ Sivas ” filminin başrolünü üstlenen 11 yaşındaki Doğan İzci, festivali takip eden uluslararası sinema yazarları “ Premio Bisato D’oro ” En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Eleştirmenlerin ortak noktası Türk sinemasının büyük bir yetenek keşfettiği yönündeydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün yapım desteği ile gerçekleştirilen "Sivas" ın çekimleri, geçtiğimiz sene Yozgat'ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi. Senaryosu da Kaan Müjdeci'ye ait olan filmin; görüntü yönetmenliğini Armin Dieroff ve Martin Hogsnes Solvang üstlenirken, kurgusunu ise Yorgos Mavropsaridis yaptı.