medya sensin, paylaş!

1.Sardes Tiyatro Şenliği Salihli'de yapılacak...

NECDET BULUZ1-6 Haziran 2016 tarihleri arasında 1. Sardes Tiyatro Şenlikleri Salihli’de yapılacak. Tiyatro'nun doğduğu topraklarda, Eğlence ve Şarap Tanrısı Dionysos'un memleketi, ilklerin şehri Salihli/Sardes'te gerçekleşecek olan bu şenliğin hazırlıklarına da başlanıldı.

Tamer LEVENT, Zihni GÖKTAY, Turgay TANÜLKÜ, Turan ÖZDEMİR, Barış FALAY, Ayla ALGAN, Altan GÖRDÜM, Faik ERTENER, Prof.Dr.Özdemir NUTKU, Prof.Dr.Şadan GÖKOVALI, Er-Toğrul KEMALOV, Gümrah ÖMEROV ve daha bir çok Tiyatro Emekçisi ile profesyonel ve amatör tiyatro gruplarının davetli olduğu,tamamen gönüllülük hareketi esasına dayalı ve hiçbir kişi ve kurumdan maddi katkı almadan,sadece bilet satarak gerçekleştirilecek olan bu şenliğin bir ilke imza atacağı da belirtiliyor.

Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği Komisyon Koordinatörleri; Mustafa UÇAR, Hüseyin AŞAN, Ali AYBAL, Zehra ZURNACI, Kadir DURMAZ ve Proje Koordinatörü Yar.Doç.Dr.Rasim AŞIN ile Manisa Kırsal Turizm Dernek Başkanı Nedim ZURNACI, bir dizi resmi ziyaretlerde bulunmak üzere, 15 Şubat 2016 pazartesi günü Manisa’daydılar.

Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği Basın Komisyonu Koordinatörü Ferhat COŞDUR’un verdiği bilgiye göre, son derece önemli bir adımın atıldığı ve hedeflenen yolda büyük kazanımlar elde edildiği dile getirildi.

“Sahip olma, sahiplen!” Sloganıyla bu hareketin bir kişi veya kuruma ait olmadığının altını çizen Gönüllülük Hareketi Komisyon Koordinatörleri, “Salihli’de Tiyatro’nun doğduğu yerde, Dionysos’un memleketi Sardes’te böyle bir şenliğin yapılacak olması, tüm dünya tiyatrocularını heyecanlandıracaktır.” dediler.

Ziyaretin ilk durağı olan Valilik Makamında, Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ’ın şenlik süreci ile yakından ilgilenmesi ve akabinde şenliğe dair detaylı soruları ile şenliğin yapılmasının önemini vurguladığı toplantı, komisyon üyelerince mutlulukla karşılandı. Çıkılan zorlu süreçte Manisa ilinin Mülki Amiri sıfatını taşıyan BEKTAŞ’ın Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği ve şenliğin işleyişinde İmece Usulüne dayalı sıfır bütçe ile yapılıyor olacağını ayrıca önemsediği ve oyun izlemek üzere biletini alarak geleceğini, Salihli halkının bu şenliği sahiplenmesini takdire şayan bulduğunu söyleyip, memnuniyetini dile getirdi.

Komisyon üyeleri daha sonra Manisa Milli Eğitim Müdürü Sayın Recep DERNEKBAŞ Beye de şenlik sürecimiz konusunda, hazırlanan şenlik dosyalarını sunup, talep ve beklentiler konusundaki görüşlerini paylaştılar. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayın DERNEKBAŞ da şenliğe konabilecek her türlü katkıda üzerlerine düşen görevleri memnuniyetle yapacaklarını; öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımı konusunda bilgi paylaşımı ile destek verilebileceğini bildirdi.
.
Günün son ziyaretinde Manisa Belediye Başkanlığı Makamı için hazırlanan dosya da Büyükşehir Belediye Kültür Şube Müdürü Adem GÖKÇE ‘ye takdim edilerek, Kültür ve Turizm bakımından bölgede ses getirecek olan bu projede gerekli desteğin sağlanacağı müjdesi, Sayın GÖKÇE tarafından sanat koordinatörlerine iletildi.


Gün sonunda bir değerlendirme yapan Kırsal Turizm Derneği Başkanı ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Müdürü Nedim ZURNACI, şenliğin bölgenin turizm potansiyeli açısından önemine çok inandığını, hem Kırsal Turizm Derneği hem de Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirterek Gönüllülük Hareketi oluşumunu çok önemsediğini ve özellikle de sıfır bütçe ile ama inanmış ve azimli, hedeflerine ulaşmada her türlü zorluğu aşacağına inandığı bu ekibi kutladığını söyledi.


Proje Koordinatörü Yar. Doç.Dr. Rasim AŞIN da yaptığı açıklamada; ”Manisa resmi makam ziyaretimizde komisyon üyeleri olarak bizlere gösterilen yakın ilgi alakadan memnun kaldığımız için, şenliğimizin gerçekleştirileceğine olan inancımızı güçlendirmiş olarak Salihli’ye döndük. Gönüllülük Hareketimize dair hazırlamış olduğumuz dosyalarımızı sunmak ve bir dizi bilgilendirme ve nezaket ziyaretlerimiz başta Salihli, Manisa ve bölge Esnaf ve Sivil Toplum kuruluşlarına 17 şubat 2016 tarihinden itibaren devam edecektir. 1-6 Haziran 2016 tarih aralığında gerçekleştirilecek olan şenliğimize tüm Salihli ve bölge halkının destek vermesi ve bu şenliği sahiplenmesi bizlere manevi motivasyon açısından büyük bir katkı koyacaktır. Kültür, sanat ve turizm alanında önceleri sadece bir şenlik yapılıyor algısı gözlemlenirken, bu oluşumun yıllar içinde bölgemizde kültür, sanat ve turizmin yanında ekonomik açıdan da getirilerinin olacağı aşikârdır. Çıktığımız bu zorlu ve sabır isteyen süreçte bizlere ve Gönüllülük Hareketimize destek olan herkese saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Siz yoksanız, biz bir eksiğiz!” dedi.