medya sensin, paylaş!

​10. Hormonlu Domates Homofobi Transfobi Ödülleri Dağıtıldı

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin homofobik ve transfobik kişi ve kurumlara ilk kez 2005 yılında vermeye başladığı “ Hormonlu Domates Ödülleri ” 2014 yılı kazanan listesi şöyle:

Yaşam Alanları : Kızılay AVM

"Cumhurbaşkanı Gül’ün talimatı var, sizin türdeki insanları almıyoruz" açıklamasıyla 3 trans kadının girişini engellediler.

Eğitim : Yeditepe Üniversitesi. Ödülü Liseli LGBTİ'den Emre Demir verdi.

Cinsel kimliğinden dolayı trans kadını kampüse almayan Yeditepe Üniversitesi, LGBTİ araştırmaları yürütecek öğrenci kulübünün başvurusunu “okulun ününe zarar vereceği” ve “okulda rahatsızlık yaratacağı” gerekçesiyle geri çevirdi. Üniversite yönetimi, sinema kulübünün göstermek istediği filmlerin içinden LGBT içerikli olanları ayıklıyor ve sansürlüyor.

Sansür: TBMM

Meclisin internet bağlantısı üzerinden Lambdaistanbul ve Kaos GL gibi LGBTI örgütlerinin internet sitelerine erişim filtreleme sebebiyle engellenmiş durumda.

Eğlence Dünyası: Okan Bayülgen. Ödülü Ayta Sözeri verdi.

Okan Bayülgen: Çocuklara yönelik cinsel taciz üzerine konuşulan programda, erkek çocuklarının genelevler olmadığı için birbirleriyle cinsel ilişkiye girdiklerini ve bu sebeple eşcinselliğin arttığını söyleyen Bayülgen, sadece homofobiden değil, “konuşmazsa ölecek” hastalığından da muzdarip.

Spor: Mateja Kazman

Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Mateja Kezman, Amsterdam Pride’a futbolcuların destek vermesi üzerine homofobik açıklamalarda bulundu. Sırbistan’ın FK Vojvodina takımında sportif direktörlük yapan Kezman, eşcinselliğin bir hastalık olduğunu ve teşvik edilmemesi gerektiğini söyledi.

Beynelmilel: Rusya

“Eşcinselliğin proragandası”nı geçtiğimiz Temmuz ayında çıkarılan bir yasayla yasaklayan Rusya, LGBTİ bireylerin örgütlenme haklarını ellerinden alırken, nefret suçlarının artmasına sebep oluyor. Vladimir Putin ise tüm Avrupa’ya kendi yolunu takip etmeye davet ediyor.

Kurumlar: İç İşleri Bakanlığı

Eşcinsel olduğu gerekçesiyle işkence altında sorgulanan polis memurlarına, tanıdıkları diğer eşcinsel memurların isimlerinin verilmesi yönünde de baskı uygulanıyor. Eşcinsel polis memurları, en ağır disiplin cezası uygulanarak birbiri ardına devlet memurluğundan çıkartıyor.

Medya kategorisindeki hormonlu domates ödülü Yeni Akit Gazetesi'ne gitti. Ödülü IMC TV muhabiri Michelle Demishevich verdi.

Hormonlu’nun vazgeçilmezlerinden Yeni Akit Gazetesi, bu kez hakim karşısında kendini şu sözlerle savundu: “Eşcinsellik ve türevleri ruh hastalığıdır. Eşcinsellik ve türevlerinin normalleştirilmesine dair çalışmalar kabul edilemez. Bunun sağlıklı bir durum gibi gösterilmesi anayasada toplumun temeli olarak tanımlanan aileyi dinamitlemektedir.” Bu sözlerin ardından 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada hakim Yeni Akit’e “beraat” kararı verdi. Karar, Kaos GL Derneği tarafından temyize götürüldü.

Kapanış olarak #hormonlu domates siyaset ödülünü açık arayla Recep Tayyip Erdoğan aldı. Ödülü Boysan Yakar ve Sedef Çakmak verdi.

Erdoğan’ın “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Alevi’yim” açıklamasına cevaben attığı “Başbakandan 'Dört dörtlük ibneyim. İbneliği sizden öğrenecek değilim' açıklaması bekliyoruz" tweetindeki ibne sözcüğü sebebiyle Erdoğan Levent Pişkin’e hakaret davası açtı.

Ödül töreninde ayrıca Genel Ahlaksız Özel Ödülü için tek aday olarak Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Gençlik Meclisleri ’nin yer alması ile ilgili Oyuncu Esmeray BDP “LGBTİ hareketine destek olan ilk hareket Kürt hareketidir, BDP gençlikle karşı karşıya oturalım” dedi. Bunun üzerine gecenin sunucusu Seyhan Arman “BDP özel ödül verebileceğimiz bir örgüt değil bizimle ayni yolda yürüyen bir örgüttür” diye konuşarak geceyi sonlandırdı.

Okan Bayülgen'den "Hormonlu Domates"e hormonlu tavır